Mezery v pravidlech se hledají obtížněji, tvrdí Williams

Rob Smedley předpovídá menší manévrovatelnost v rámci nových pravidel | foto: Williams F1 Team

Určitým koloritem bylo vždy tvrzení, že po změně pravidel konstruktéři hledali únikové prostory, jak využít jejich nedostatky. Současná změna předpisů by tak měla být doslova eldorádem, jenže tak snadné už to být nemusí.

Stačí vzpomenout například na rok 2009, kdy týmy Brawn, Williams a Toyota dokázaly využít nedostatečné znění pravidel v oblasti dvojitého difuzoru. Nebo se vraťme ještě dál, do roku 1981, kdy přišel Brabham s aktivním pérováním, které obešlo povinnou světlou výšku monopostu. Tentokrát má být situace jiná, alespoň si to myslí šéf výkonnosti u Williams Rob Smedley. I když má dojít k zásadním změnám aerodynamiky, která v minulosti nabízela prostor pro různé výklady pravidel.

"Pokaždé, když se objevil nový soubor předpisů, alespoň za mého působení v F1, byly prostory pro manévrování pořád menší. Důvodem je skutečnost, že technické změny jsou do značné míry předkládaný zkušenými odborníky v jednotlivých týmech. Právě ti si velice dobře pamatují, jaké jsme hledali cestičky v pravidlech, abychom se dostali před své konkurenty. A protože dochází na proces spolupráce s lidmi, kteří dříve sami měli na svědomí různé úskoky, nyní se podobná možnost stále zmenšuje. Dokazuje to současná sada pravidel, ve které jsme se podobné mezery snažili maximálně eliminovat. Naskýtají se otázky: Existují ještě vůbec nějaké možnosti? Samozřejmě! Našli už ostatní takové řešení? To se teprve uvidí!" vysvětluje situaci Smedley.

Williams před zimní přestávku provedl několik personálních změn. Už jsme informovali o odchodu Pata Symondse, který odešel koncem loňského roku a eventuálním příchodu Paddy Lowea na jeho místo, pokud se vyřeší některé okolnosti s tím spojené. Smedley předpokládá, že tyto změny se v dalším závodním působení Williamsu nijak zásadně neprojeví.

Williams se rozloučil s Patem Symondsem (ilustrační foto) | foto: Lotus F1 Team

"Vůz, který přivezeme do Austrálie a budeme ho používat v první polovině sezóny, je připraven. Už jsme připravili balíček pro toto období s možností dalšího vývoje. Co musíme zajistit, je technický vývoj týmu na všech úrovních, ať už se jedná o absolventy nebo lidi postupující na nejvyšší úroveň, musíme jim umožnit maximalizovat svůj potenciál a poskytnout jim možnost pracovat co nejlepším způsobem. Jejich práce se musí zúročit v co nejkratší době, aby veškeré změny měly minimální dopad. Obvykle je začnete vnímat po šesti až osmi měsících," dodává Smedley.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy