Technický ředitel Renaultu Nick Chester varuje, že pokud nedojde k navýšení hmotnostního limitu paliva pro závod s ohledem na zavedení těžších a rychlejších vozů, může dojít k absolutnímu zmatku. Už dříve techničtí ředitelé jednotlivých týmů avizovali, že by se hmotnost maximálního množství měla navýšit až o deset procent (i když některé požadavky žádaly přidat pouze 5 kilogramů paliva).
Přechod na hybridní motory v roce 2014 měl za účel i šetrnější přístup F1 k životnímu prostředí, neboť současné šestiválcové turbomotory využívají zhruba o 40 % paliva méně než někdejší osmiválce. Nicméně jak už bylo naznačeno, vyšší přítlak vozů a tím i jejich větší hmotnost pro rok 2017 vyvolává obavy, že by zmíněný limit nemusel stačit.
Ačkoliv se šéfové týmů na konečné změně pravidel ještě nedohodli, technický ředitel Renaultu Nick Chester se domnívá, že pokud nebude inovace hmotnosti paliva schválena, může to značně ovlivnit závodní projev F1 a posunout ho nazpět. "Myslím, že by to způsobilo značný chaos. Když se v poslední době projednávala technická pravidla, hlasovali jsme proti limitu pohonných hmot. Pořád existuje omezení průtoku, takže vozy nemohou spalovat příliš mnoho paliva. Dojde-li ke zrušení omezení celkového množství, nebude nutné hlídat jeho spotřebu, což se pozitivně odrazí v samotném závodění. Když ale ponecháme limit 100 kg pro rok 2017, dojde k přesnému opaku a diváci si určitě budou stěžovat," domnivá se Chester.
Navýšení hmotnosti monopostů může ovlivnit i zavedení Halo konceptu krytého kokpitu, zvýšení přítlaku tak donutí piloty víc šlapat na plyn. Chester uvádí, že si týmy udělaly propočet, z něhož vyplývá větší spotřeba. "Týmy se ohledně sezóny 2017 shodují na navýšení o zhruba deset kilogramů. Jde o to, že procento jízdy pod plným plynem bude vyšší, takže se spálí více pohonných hmot. Je pravda, že třeba Mercedes loni plně limit 100 kg nevyužil. Nějak bychom to zvládli, ale asi nikomu se moc nechce hlídat v závodech spotřebu paliva."
V návaznosti na debaty z úvodu tohoto měsíce se Strategickou skupinou a Komisí F1 se Chester domnívá, že se nezdá být pravděpodobné, že všechny týmy budou souhlasit s návrhem pravidel. Dodavatelé motorů, jako Renault a Honda, budou masivně podporovat navrhované změny, protože odstup Mercedesu může být snížen právě možností svobodné volby množství paliva. Alespoň takový názor Chester zastává.
"Existuje značný tlak na přiblížení výkonostních modulů a jedním z nich je právě otázka omezení množství paliva," stojí si za svým názorem Chester. Rozhovory by měly pokračovat a stále platí pro uzavření pravidel pro rok 2017 jako konečný termín 30. duben letošního roku.