Mercedes: Současná F1 je vstřícnější pro nové výrobce motorů

Cowell se diví, proč do F1 ještě nezamířili další výrobci motorů | foto: Mercedes AMG F1 Team

Ve srovnání s érou motorů vybavených osmi nebo deseti válci je současná doba mnohem příhodnější pro vstup nových automobilek do F1 na poli dodavatelů pohonných jednotek. Myslí si to zástupce týmu, který v posledních dvou letech této kategorii dominuje.

Andy Cowell, generální ředitel společnosti Mercedes-Benz High Performance Engines se domnívá, že současný hybridní přeplňovaný šestiválec o objemu 1,6 litru představuje perfektní prostor pro případné nové výrobce agregátů.

"Desetiválce a osmiválce byly specializované. Atmosférické pohonné jednotky byly velmi zvláštní, jen pro Formuli 1. Žádná jiná motoristická kategorie nic podobného nedělala, dokonce ani silniční vozy. Po společnost X, která v současné době prodává automobily po celém světě a zabývá se efektivitou a technologií pohonu je dnes mnohem snadnější říci »Chceme vstoupit do šampionátu F1 a také to uděláme«. Když se ohlédneme zpět do roku 2000, tak pro pravidla ohledně motoru stačila jedna strana. Dnes je jich osm, ale podmínky jsou přesnější. Před dvaceti lety jsme trávili celé dny přemýšlením o vrtání a zdvihu nebo kolik zvolit válců, teď to máme všechno zakotvené v pravidlech, takže je vše jednodušší."

Je tu případ Hondy, která se loni pustila do nového dobrodružství s McLarenem, ale její výsledky zatím nejsou nijak oslnivé. Cowell navzdory prozatímnímu tápání s odkazem na zkušenosti s mateřskou společností Daimler tvrdí, že námaha v F1 se pro výrobce vyplatí.

"Od Daimleru se stále máme co učit, takže počáteční komunikační linky s odborníky na tuto technologii pořád využíváme. Jde o obousměrný dialog, získali jsme i poskytli různé střípky technologií. Z tohoto důvodů si kladu otázku, proč se F1 se stávajícími předpisy zdá být pro většinu světových výrobců motorů nezajímavá," klade si otázku Cowell.

Ani otázka materiálu nebo technologie by neměla být něčím, co zájemce odradí, navzdory skutečnosti, že současná pohonná jednotka se skládá zhruba z 10 000 dílů, zatímco někdejší osmiválec jich měl maximálně čtyři tisíce. "V motorech není žádné »unobtainium«, žádná Kryptonie. Nemusíte pro materiály letět na Mars. Ocel a hliník se používá i v leteckém průmyslu a také nejsou vybaveny žádnými magickými magnety. O komponentech si klidně přečtete na WIkipedii a pocházejí od tří nebo čtyř výrobců na světě. Kabely jsou měděné, konektory běžné, takže by nic v realizaci nemělo bránit. Jde o to najít správnou skupinu lidí s potřebnými abmicemi a postoji? Mít čtyři nebo pět dynos, nutné vybavení a spojení s klíčovými dodavateli? Ano, ale nejde o nic nemožného. Pořád je to snažší než udělat motory z éry V8 nebo V10," soudí Cowell.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 1 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy