Tu situaci si ještě dobře pamatujeme - Brit stíhal svého týmového kolegu, když byli oba povoláni do boxů, protože vedení se obávalo přílišného opotřebení pneumatik. Rosberg okamžitě poslechl, ale Hamilton se vzepřel s pocitem, že šlo o špatné rozhodutí. Nakonec se týmovému příkazu podvolil a vrátil se na trať za Rosbergem.
"V Mexiku říkali, že pneumatiky nevydrží, ale zvládl bych na nich 70 nebo 80 kol, takže by to vyšlo. Byly v natolik dobré kondici, že jsem mohl zůstat na trati a dojet na nich až do konce, bez problému. To ale tým netušil, rozhodl se pro zastávku z bezpečnostních důvodů. Netušili, co se s nimi může stát, předtím se stalo, že pneumatika explodovala. Co se týče mého rozhodnutí, cítil jsem ve svém nitru, že mám pravdu," vrací se k situaci Hamilton.
Dva týdny po mexickém závodě byl Hamilton opět v těsném závěsu za Rosbergem, ale opět ho nedokázal předstihnout. Žádal tedy po týmu, aby přešli na alternativní strategii, ale Mercedes v zájmu "politiky rovnosti" a také kvůli nebezpečí, které mohl představovat Vettel na třetím místě, rozhodl Hamiltonovu výzvu nevyslyšet. Ačkoliv Brit žádal o možnost svobodné volby ohledně strategie, zároveň prohlásil, že by nikdy neupřednostnil vlastní zájmy před těmi týmovými.
"Otázku volby musíte udělat s ohledem na tým, protože existuje i zpětná vazba a je třeba si uvědomit, že takový krok neděláte jen sami za sebe. Jde tu o 1300 lidí a moje případné sobecké rozhodnutí může mít dopad na každého z nich. Proto nechci, abych o výběru strategie rozhodoval s ohledem na sebe, musím vědět, že to je správné rozhodnutí s ohledem na všechny příslušníky týmu," dodává Hamilton.
Šéf týmu Mercedes Toto Wolff už v Brazílii prohlásil, že žádost pilotů ohledně vlastní volby strategie byla zamítnuta, protože by to znamenalo oslabení týmových pozic.