Fyzické nároky na piloty F1: jakou kondici mají závodníci?

Button, Jenson | foto: McLaren

Velká přetížení, vysoké teploty či dehydratace - s tím vším se v kokpitu musejí vypořádat piloti Formule 1. Znamená to pro ně jediné: enormní fyzický i psychický trénink.

Koordinace, reflexy, mentální síla, ale také přetížení až 5G či extrémní teploty a propocení zhruba tří kilogramů tělesné váhy během závodu - nic, s čím by si pilot F1 neporadil. Ne nadarmo se však říká, že netrénovaný člověk by v monopostu formule 1 zvládl odjet stěží pár kol.

Jezdci formule 1 patří mezi sportovce s nejlepší fyzickou kondicí na světě. Během Velké ceny jejich srdce bije rychlostí v průměru 170 úderů za minutu. Toto číslo vystoupá až na hodnotu 200, což je téměř třikrát více, než už obyčejného muže. Zátěž na srdce je to obrovská a trvá po celou dobu závodu. Proto se dá říci, že v tomto ohledu neexistuje sport, který by se F1 rovnal.

Podobné je to s mozkem. V běžných dlouho trvajících zápasech jako například v tenise, hokeji či fotbale má sportovec příležitost si oddechnout a udělat si přestávku. To u motorsportu neplatí. Od startu až po šachovnicovou vlajku musí být pilot schopen nepřetržité soustředěnosti a to ve vysokých rychlostech a s neustálou hrozbu možné nehody. To by rozhodně nedokázal každý a závodníci usilovně trénují nejen tělo, ale i mysl.

Fyzickou kondici jako závodníci nemají ani mnozí vrcholoví sportovci (foto: Red Bull Racing)

Jako první si důležitost fyzické kondice pravděpodobně uvědomil Ayrton Senna. Ten společně s Michaelem Schumacherem pozvedl cvičení závodníků F1 na zcela jinou úroveň.

Pilot musí být silný a mít svaly, které zvládnou zátěž, jakou 120 minutový závod představuje. Velmi důležitý je krk, který musí vydržet váhu hlavy a helmy. Podle bývalého trenéra Michaela Schumachera váží hlava zhruba 6kg, helma ještě o kilogram více. V zatáčkách potom váha mnohonásobně vzrůstá a vyšplná se až na 40kg. Krční svaly jezdce na to musejí být připraveny, avšak jen těžko se to trénuje. K tomuto účelu byly pro závodníky F1 vytvořeny speciální přístroje, na kterých s helmou na hlavě posilují právě tyto partie.

Kromě svalů je také důležitá stoprocentně přesná a téměř okamžitá reakce. Tu například ukázal Jenson Button během zastávky v boxech při letošní VC Malajsie. V důsledku chyby člověka se rozsvítila zelená. Svítila jen 120 milisekund a Brit už vyrazil zpět na trať. Reflex hodný mistra světa.

Cyklistiku si piloti užívají častěji než jízdu v autě (Lotus F1 Team)

Trénink závodníků kombinuje především běh, plavání, jízdu na kole a posilovnu. A  jak konkrétně to vypadá? Například Fernando Alonso při svém trénování v Dubaji letos v zimě ujel za den 100 km na kole, což mu trvalo 3 hodiny a 38 min. Následoval 16 km dlouhý běh, který zvládl za 1 hodinu a 18 minut. Poté si ještě zašel do posilovny.

Běžně za den závodník ujede 30 mil na kole a uběhne 10 mil. A ačkoliv ne každý z pilotů je fanouškem triatlonu, například Jenson Button je má ve velké oblibě. Je to pro něj forma odpočinku a rozhodně si při nich nevede špatně a sklízí tak úspěchy i mimo okruhy. 

Takže až vám někdo někdy bude tvrdit, že Formule 1 není sport a že závodníci tam jen krouží v autě, dejte jim třeba přečíst tento článek.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 14 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy