McLaren předvedl nejrychlejší zastávku, jaké strategie volily týmy v Rusku?

Lando Norris u mechaniků McLarenu | foto: McLaren

SOČI - ZASTÁVKY V BOXECH A STRATEGIE; Jak si vedly týmy v boxech při přezouvání svých pilotů a s jakými strategiemi odjely Velkou cenu Ruska 2019? Po delší době zabodoval McLaren - Lando Norris tam strávil nejkratší dobu, navíc ujel nejdelší stint.

Absolutně nejrychlejší zastávku dnes předvedl McLaren, který v 20. kole přezul Norrise za 2,24 sekundy. V případě Sainze o kolo později se už tolik nevyznamenal, přezutí se protáhlo na 3,6 s. Stáj z Wokingu měla smůlu na safety-car, který ředitelství závodu použilo krátce poté - ostatní tak měli k dispozici "levnější" zastávku, kdy ostatní nemohli kroužit plnou rychlostí.

Druhým nejlepším týmem v boxech bylo Ferrari, jež Leclerca přezulo v 30. kole za 2,5 s a o osm kol dříve za 2,55 s. Vettel se před svým odstoupením u mechaniků zdržel v 26. kole rovné tři vteřiny.

Mercedes v tomto hodnocení bere bronz. Hamiltonova zastávka v 28. kole trvala 2,51 s, Bottasova ve stejném kole během režimu virtuálního safety-caru stál 2,57 s.

Do Velké ceny Ruska startovalo 11 pilotů na měkké směsi, 8 na středně-tvrdé a jediný Kvjat na tvrdé. Většina měla za cíl jednozastávkovou strategii, která byla nejvýhodnější, pět jezdců ale využilo safety-caru k dodatečnému přezutí, Räikkönen se v boxech objevil dvakrát kvůli penalizace za ulitý start.

Hamilton vyhrál po startu z druhé místa s jediným přezutím ze středně-tvrdých na měkké pneumatiky během virtuálního safety-caru, druhý Bottas využil stejnou taktiku. Mercedesy jako jediný z top 10 startovaly na středně-tvrdé směsi.

Ferrari u Leclerca změnilo strategii, když mu během safety caru 2 kola po zastávkách Mercedesu nazulo rovněž měkké pneumatiky. Nejvíce pozic (+15) získal Albon startující z boxové uličky rovněž s přispěním safety-caru, když přezouval v 29. kole ze středně-tvrdé na měkkou směs.

Podle Pirelli dnes byla překvapením životnost měkké směsi: "Za teplejšího počasí fungovala lépe, za vyšších teplot byla méně náchylnější k drolení," vysvětluje Mario Isola. "Do Ruska jsme přivezli tvrdší pneumatiky než loni, což jezdcům umožnilo na to tvrdě tlačit od startu do cíle v každém stintu. Nemuseli tedy omezovat své tempo."

Klíčové byly dvě safety-car fáze, které snížili opotřebení a degradaci pneumatik v klíčových fázích závodů, kromě toho nabídly příležitosti k zastávkám v ten správný okamžik pro minimalizování časové ztráty.

Nejdelší stint velké ceny vypsané na 53. kol zvládl na středně-tvrdé směsi Norris - jeho 33 kol představovalo délky 62 % závodu. Na měkké vydržel nejdéle Verstappen (28 kol), na tvrdé Kvjat (27 kol).

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy