ANALÝZA: Hamilton měl navrch ve dvou sektorech, nestačilo to - Vettel létal na rovinkách

Charles Leclerc v kvalifikaci na Velkou cenu Kanady | foto: Scuderia Ferrari

MOTNREAL - NEJLEPŠÍ SEKTORY A MAXIMÁLNÍ RYCHLOSTI KVALIFIKACE; Jakých časů a max. rychlostí dosahovali piloti v jednotlivých sektorech okruhu Gillese Villeneuva během kvalifikace na Velkou cenu Kanady 2019?

OKRUH

Nejkratší první sektor začíná na startovní/cílové rovince, obsahuje úvodní dvojici pomalých zatáček a středně rychlou šikanu 3/4, kde je důležitý aerodynamický přítlak a správné vyvážení vozu. Končí 145 m před zatáčkou č. 6.

Druhý sektor má podobný charakter - opět pomalá dvojice zatáček 6/7 s důrazem na dobrou trakci a středně rychlá šikana 8/9 s výjezdem opět těsně kolem zdi. Mezi zatáčkami 7. a 8. v něm FIA v sezóně 2018 poprvé umístila DRS zónu.

Poslední třetí sektor začíná před brzděním do vlásenky, 190 m před jejím vrcholem. Po níž následuje 1 km dlouhá rovinka s měřením maximálních rychlostí (speed trap) - 250 metrů před poslední šikanou 13/14 na výjezdu lemovanou "Zdí šampionů."
 
Před ní začíná druhá DRS zóna (55 metrů za zatáčkou č. 12) a 70 metrů za ní třetí - obě sdílejí stejné místo detekce, jež se nachází na konci 2. sektoru - 110 m před zatáčkou č. 9.


NEJRYCHLEJŠÍ SEKTORY

Vettel dnes překonal rekord okruhu a vyjel si 56. pole-position kariéry, když těžil zejména z vysokého výkonu pohonné jednotky Ferrari, díky níž v posledním sektoru získával na Hamiltona čtvrt sekundy.

Ten byl sice rychlejší v prvním a druhém sektoru, na Sebastiana to ale dnes nestačilo - navíc když ve svém posledním pokusu chyboval ve vlásence. Porovnání onboard videí z obou vozů najdete zde.

Vettel zaznamenal nejrychlejší poslední sektor, Leclerc v něm předčil Hamiltona, ale nepodařilo se mu dát dohromady tak čisté kolo, jako pilotům před ním - ani tak by mu to však na úřadujícího Brita nestačilo.

Parádní výkon dnes předvedl Ricciardo, jenž se se svým Renaultem dostal do druhé řady před Bottase. Oba mají stejný součet sektorů, Fin ale na dráze nechal o 24 tisícin více a po svém smyku v prvním pokusu se už nezotavil tak, jak by si přál.


MAXIMÁLNÍ RYCHLOSTI

Nejvyšší rychlost si připsal Vettel - 333,3 km/h (7 km/h více než se svým rudým vozem loni), Pérez poháněný novým motorem Mercedes ztrácel 2,4 km/h. Ten podle slov Hamiltona stále nepřináší tolik výkonu, aby se vyrovnal Ferrari.

Renault na třetí příčce díky Ricciardovi potvrdil, že je po návratu k maximálnímu výkonu po vyřešení problému s ojnicemi stále před Hondou, která za ním na této motorové trati zaostávala o 2,3 km/h (Gasly dokonce o 6,3 km/h). Rozdíly jsou ale nižší, než bývaly v minulosti.

Mercedes je stále nejrychlejší v pomalých zatáčkách, v těch středně-rychlých na Ferrari trochu ztrácel a na rovinkách byl jeho deficit velmi citelný. "V posledním sektoru nás Ferrari zabíjí," hodnotil Hamilton (rychlé zatáčky na okruhu v Montrealu nejsou).


Pneumatiky a strategie

Nejrychlejší je jednozastávková strategie se startem na středně-tvrdé směsi a s přezutím na tvrdou po 35 - 40 kolech. O něco pomalejší je začátek na měkké směsi s přechodem na tvrdou už po 5 - 8 kolech a zbytek ze 70 kol ujet až do cíle na tvrdé směsi.

Dvouzastávková strategie už je o něco pomalejší: start na měkkých pneumatikách s přezutím na středně-tvrdé po pěti kolech a po dalších 32 kolech opět na středně-tvrdé.

Měkká směs degraduje rychlostí čtvrt sekundy na kolo, středně-tvrdá 0,08 s/kolo a tvrdá 0,02 s/kolo. Rozdíly v rychlosti na kolo se mězi nimi přitom pohybují kolem 8 desetin na kolo.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 36 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy