Série autonomních formulí Roborace se nebrání spolupráci s F1

Monoposty Formule E týmu HWA Racelab | foto: FIA Formula E

Nějakou dobu se již prohání po světových okruzích elektrické formule a bylo jen otázkou času, kdy se objeví snahy ze závodních aut odstranit nejenom nádrže s benzínem, ale i samotného jezdce. To je podstata nově vznikajícího šampionátu Roborace, který by si mohl zajistit také propagaci během Formule 1.

Nově vznikající autonomní formule spolupracují se stále ještě mladým odvětvím elektricky poháněných závodních monopostů Formule E, nicméně i společnosti, které vyvíjejí technologie budoucnosti, by určitě rády své umění představily na celosvětové úrovni tak, jak to dokáže právě královna motorsportu.

Pro závoďáky bez řidičů odstartuje na jaře premiérová sezóna příznačně označená "Alpha", která bude částečně doprovázet Formuli E. Obě série mají totiž jedno společné - elektrický pohon.

Bývalý pilot F1 a šampion FE z ročníku 2016/2017 Lucas di Grassi, jenž zároveň šéfuje sérii Roborace, sdělil pro Autosport, že jejich aktivity nemusí nutně spočívat pouze v partnerství s elektrickou sestřičkou. Naopak spolupráce s dalšími odvětvími motorsportu včetně Formule 1 by jenom uvítal.

Lucas di Grassi v roli šéfa série Roborace doufá v budoucnost elektrických formulí | foto: Pirelli

"Nebude to při všech podnicích eletrické formule," říká di Grassi. "Některé závody se pojedou společně s Formulí E a pár jich odjedeme sami. Pro partnerství s jinými šampionáty neexistuje žádné omezení. Jestliže bude chtít Formule 1 předvést s námi umělou inteligenci, můžeme to zařídit. Nebo WEC [šampionát vytrvalostních závodů, pozn. red.], můžeme vytvořit sérii, kde budete v budoucnu moci závodit 24 hodin tak, že se ve voze bude střídat jeden jezdec s umělou inteligencí. Neomezujeme se na Formuli E. Můžeme se rozšířit přes různé kategorie. Formuli E máme rádi, protože bychom chtěli budoucnost čistě elektrickou. (Ale) budeme jednat se sériemi ve Spojených státech jako IMSA [International Motor Sports Association, pozn. red.] a v Japonsku jako Super GT."

Tyto série budou využívat verzi vozu s označením DevBot 2.0, která bude řiditelná i člověkem. Na první pohled má charakter vozů LMP, avšak na rozdíl od vytrvalostních prototypů budou mít poháněnou pouze zadní nápravu. Tento typ auta bude nasazen během prvních dvou sezón (Alpha a Beta), než bude uvolněna plná verze. První ostrá sezóna by teda měla odstartovat v roce 2021.

V šampionátu elektrických formulí nalezlo útočiště mnoho pilotů F1, výjimkou není ani již bývalý jezdec McLarenu Stoffel Vandoorne | foto: Stoffel Vandoorne

Současný Robocar, který byl představen počátkem loňského roku, je plně autonomní a nemá žádný kokpit. To se ale, jak již bylo zmíněno, v budoucnu změní. Di Grassi tvrdí, že příští vůz, který by pak měl na dráhu vyrazit za dva roky, měl být křížencem Robocaru a DevBotu.

"V prvních několika sezónách to bude to spíše show než závodění," řekl Di Grassi. "Je to technologický podnik, pro technologické společnosti, aby ukázaly, co vyvíjejí. Nebudeme soupeřit se žádnou z existujících sérií. Chceme si vytvořit naši vlastní oblast motorsportu."

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 2 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy