Zázrak? Soupeři Haasu žádají FIA, aby prošetřila jeho vůz spolupráci s Ferrari

Romain Grosjean s Haasem VF-18 během pátečního tréninku v Melbourne | foto: Pirelli

Soupeřům z řad týmů Formule 1 se nezdají letošní výkony Haasu, který se najednou dostal za nejlepší trojici. Žádají proto Mezinárodní automobilovou federaci (FIA), aby si posvítila na jeho úzkou spolupráci s Ferrari.

Americký tým, který minulý víkend vstoupil do své třetí sezóny v F1, se svými vozy obsadil třetí řadu na roštu Velké ceny Austrálie, zatímco loni skončil v šampionátu až osmý. Magický skok ve výkonnosti vyvolává u týmu řadu otázek.

Pravidla definují seznam některých dílů, které si týmy musí vyrábět sami - o nich si nesmí ani vyměňovat informace, což brání rotaci zaměstnanců mezi projekty. Haas od Ferrari odebírá pohonné jednotky, převodovky, hydrauliku, elektroniku a některé další díly, týmy jej však podezřívají z toho, že pravidla při úzké spolupráci porušuje a že jim v Maranellu pomáhají i s aerodynamikou.

"Nevím, jak t dělají, to je magie. Ve Formuli 1 k tomu nikdy dříve nedošlo. Zkrátka nechápu, jak může být správné, že někdo, kdo se ve sportu pohybuje dva roky a je bez zdrojů, může postavit takové auto. Stává se to zázrakem?" ptá se například Otmar Szafnauer, provozní ředitel Force Indie.

Romain Grosjean před Maxem Verstappenem, ze závodu v Austrálii žel musel kvůli špatně upevněnému kolu stejně jako jeho týmový kolega Kevin Magnussen předčasně odstoupit | foto: Haas F1 Team

Fernando Alonso označil v Melbourne letošní Haas jako loňskou "repliku Ferrari," podle jeho šéfa Zaka Browna jde o "něco, na co je se třeba blíže podívat." Ale nepředpokládá automaticky, že americký tým porušuje pravidla, protože "nemám žádné důkazy."

Pilot amerického týmu Romain Grosjean v Melbourne uvedl, že používají přední zavěšení Ferrari - což pravidla umožňují. To však přirozeně určuje hlavní rysy aerodynamiky kvůli tomu, jak vzduch proudí dál směrem k zadní části auta.

"Všichni víme, že mají velmi úzké vztahy s Ferrari a podle mě se jen potřebujeme ujistit, že nejsou příliš úzké. Může tam být nějaký vliv, nějaké díly se určitě velmi podobají loňskému autu. Ale to je na inženýrech a na FIA, aby se na to blíže podívala," pokračuje Brown.

Zázračný vzestup formy Haasu se jeho soupeřům v padoku nezdá | foto: Haas F1 Team

Vysvětlení vztahů mezi Haasem a Ferrari by uvítaly i další týmy. Szafnauer proto po FIA chce, aby vysvětlila, jaké má v tomto případě procesy pro to, aby zajistila dodržování pravidel.

"Všechny aerodynamické povrchy musí být vlastní. Když ne, pak nevím, jak to můžete poznat, dokud je nezačnete prošetřovat. Předzávodní kontroly vám řeknou pouze to, zda zapadají do pravidel. Jsou ale vaším vlastním nápadem nebo s nimi přišel někdo jiný?

To je ta skutečná otázka. A já na ni neznám odpověď. Možná, že jsou jejich vlastní, jde jen o podezření - jak můžete získat takové poznání bez historie a těch správných nástrojů a lidí?" ptá se na závěr provozní ředitel Force Indie.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 26 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy