"Pokud je F1 zamýšlena tak, aby se jednalo s formuli sprintu, a tato auta mají být neuvěřitelně rychlá v kvalifikaci a v 1,5hodinovém závodě na 300 km - takže ještě nejde o vytrvalostní vozy, pak hmotnost stoupla k úrovním, které se blíží spíše těm vytrvalostním formulím než ke sprintu," kritizuje technický ředitel Williamsu.
"Časy na kolo jsou momentálně velmi rychlé, protože máme hodně výkonu a obrovské množství přítlaku - více než kdykoliv jindy v historii. Ale hmotnost je také neuvěřitelně vysoká a podle mě by tyto věci měly být vyvážené. Pokud bych něco navrhoval pro rok 2021, pak bych chtěl vidět významnou úsporu hmotnosti," vysvětluje Lowe.
Ross Brawn, jenž kdysi pracoval jako technický ředitel Ferrari a nyní vyjednává s týmy o budoucí podobě pravidel, s ním v tomto souhlasí: "Hmotnost vozů bude snížena. Čím je auto těžší, tím více opotřebovává pneumatiky a spotřebovává paliva."
Minimální hmotnost vozu včetně jezdce neustále roste. Zatímco v roce 2016 byla 702 kg, loni po zavedení širších vozů s širšími pneumatikami stoupla na 728 kg, letos na 734 kg a příští se zvýší o dalších 6 kg na 740 kg (bude stanoveno minimum 80 kg pro jezdce se sedačkou, pod kterou se bude umísťovat závaží dle hmotnosti jezdců).
"Vzhledem k hybridní technologii není realistické se vrátit k 500 kg, ale 733 kg, na kterých jsme nyní, to je příliš. To se od sportovních vozů moc neliší," uznává sportovní ředitel Formule 1.