Analýza sektorů: Bottas porazil Hamiltona i Ferrari, na rovinkách dominoval Mercedes

Valtteri Bottas vyráží vstříc čtvrtému pole-position své kariéry | foto: Mercedes AMG F1 Team

ABÚ ZABÍ - NEJLEPŠÍ SEKTORY A MAXIMÁLNÍ RYCHLOSTI KVALIFIKACE; Jak si piloti během kvalifikace vedli v jednotlivých sektorech a jakých maximálních rychlostí dosahovali? Co z toho můžeme vyvodit o jejich rychlosti a jaké strategie můžeme očekávat v nedělním závodě? Jaké pneumatikové strategie v něm můžeme očekávat?

Na úvod si krátce připomeňme konfiguraci okruhu, rozmístění sektorů, DRS zón a pozici místa pro měření maximálních rychlostí, tzv. speed trapu. První sektor je velmi krátký - obsahuje středně rychlou zatáčku po startu, poté plynulou sekvenci rychlých zatáček 2 - 4.

Druhý sektor začíná pomalou šikanou, po níž následují dvě dlouhé rovinky rozdělené další pomalou šikanou (č. 8/9). Zde je důležitý co nejnižší odpor a výkon motoru. Speed trap se nachází na konci první rovinky před brzdnou zónou.

Třetí sektor se spoustou pomalých a středně-rychlých zatáček klade na nastavení opačné nároky: zde se uplatní co nejvyšší přítlak, dobré vyvážení a přilnavost.

Bottas si dojel pro své 4. pole-position kariéry a druhé v řadě za sebou, když se v Q3 dokázal oproti předchozí části zlepšit o 6 desetin, zatímco Hamilton o něco přes 3 desetiny a celkem na svého týmového kolegu ztratil 172 tisícin sekundy. Fin nicméně v 1. sektoru zaznamenal až 4. nejrychlejší mezičas, přesto loňský rekord vylepšil o 2,5 sekundy.

Tam byl za klesajících teplot a ubývajícího světla sice Hamilton nejlepší, více však bojoval s přilnavostí svého Mercedesu a nedokázal poskládat dohromady ideální kolo, jako se to povedlo Valtterimu či jezdcům Red Bullu.

"Auto dneska bylo mnohem lepší než v kterékoliv okamžik tohoto víkendu. Pracoval jsem na detailech a našel jsem jich dost na to, abych získal pole-position. V Brazílii jsem byl tak zklamaný z toho, že jsem ho vybojoval a pak nevyhrál. Před zítřkem mám jasný cíl," uvedl Bottas poté, co vystoupil z vozu.

I když někteří podezřívali Hamiltona z toho, že chce svému kolegovi pomoci v boji o druhou příčku v šampionátu (na Vettela ztrácí 22 bodů), tak tyto spekulace Brit jednající o nové smlouvě (a zvýšení platu až na 40 mil. liber ročně) popřel a uvedl, že "Valtteri odvedl výjimečnou práci."

Mercedes je v Abú Zabí jasně nejrychlejším týmem, Ferrari na něj oproti Brazílii ztrácí podstatně více (větší propad zaznamenal už jen Haas), zatímco Red Bull si udržel přibližně stejný odstup.

Vettel byl třetím místem zklamán, zítra ale věří, že budou Stříbrným šípům blíže. Rakouská stáj také doufala, že bude moci bojovat o vítězství, ale nepodařilo se jim vyladit ideálně nastavení, což trápilo zejména Verstappena. Red Bull měl být silný zejména v posledním sektoru, i tam ale zaostával o čtvrt sekundy - a to tam měl zářit. V nastavení zvolili nesprávný kompromis, když se vzdali moc velké porce přítlaku. Na rovinkách (2. sektor) díky tomu sice nevypadají špatně, ale v tom posledním o 11 zatáčkách ztrácejí příliš mnoho.

Za prvními třemi týmy je velká, přibližně sekundová propast, což neprospívá vzrušujícím podívané a mnozí fanoušci tuto nevyrovnanost kritizují. Nejlepším ze zbytku světa byl dnes Hülkenberg, který se protlačil před obě Force Indie. Jeho týmový kolega Sainz vypadl už v Q2, když v závěru pocítil "kopanec" od svého motoru a Renault nyní prošetřuje, zda ho nebudou muset měnit.

Na rovinkách šlo také o jednoznačnou záležitost Mercedesu, všech 6 vozů s jeho motory se umístilo v první šestici. Pérez s Force Indií dosáhl na konci Q2 331,8 km/h. Hamilton má k dispozici nejčerstvější pohonnou jednotku, zvolil trochu vyšší přítlak a ztratil na něj 5,5 km/h.

Ricciardo poháněný Renaultem byl na speed-trapu už o více než 9 km/h pomalejší, piloti McLarenu s Hondou za zády zaostávali o 16 km/h. Ta se sice chlubí neustálými pokroky, realitou nicméně zůstává, že od Monzy nedošlo k žádnému nárůstu výkonu.

Alonso je ale před svým posledním závodem s jejím motorem v F1 poměrně spokojený s 11. pozicí, protože má volnou ruku při výběru strategie a nebude muset startovat na ojetých pneumatikách. Pomalejší než on byl na rovinkách už jen smolař Hartley, který měnil MGU-H, penalizace pro něj ale vzhledem k 20. času nic neznamenala.

Pneumatiky a strategie
Všichni piloti odjeli kvalifikaci na ultra-měkké směsi, které poskytovala nejlepší přilnavost a přibližně o 8 desetin rychlejší časy na kolo.

Ve Velké ceně Abú Zabí bude dle simulací jasně nejrychlejší jednozastávková strategie (start na ultra-měkké směsi s přezutím na super-měkkou), obzvlášť s přihlédnutím k tomu, že se na okruhu Jas Marina nepředjíždí snadno.

Nízká degradace ale znamená, že rozmezí pro zastávky v boxech budou hodně široká, piloti tedy budou moci stavět víceméně tehdy, kdy budou chtít.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy