Renault se u motoru pro rok 2018 zaměřuje na kvalifikační mód. Abiteboul vyčíslil ztrátu

Renault ztrácí nejvíce v kvalifikaci, chce proto změnit svůj přístup ke konstrukci motorů | foto: Renault Sport F1

Renault se snaží změnit svůj přístup ke konstrukci motoru, aby mohl v kvalifikaci dočasně navyšovat jeho výkon, podobně jako to dělá Ferrari či Mercedes, který díky tomu získává až půl sekundy na kolo.

Renault se sice z počátku sezóny hodně zlepšil, ale za svými největšími soupeři stále dost zaostává zejména v kvalifikaci, protože pro ni nemá tak agresivní módy. Při konstrukci motoru se na to původně totiž moc nezaměřoval.

"Jde o něco, co jde zcela proti lidem od motorů - akceptovat tvorbu výkonnosti na úkor spolehlivosti. Něco takového nikdy nebylo filozofií Renaultu. V motorové historii Renaultu v F1 jsme vždy při vývoji výkonnosti stáli na konzervativní straně," vysvětluje šéf Renaultu Cyril Abiteboul.

"Myslím, že jde stále o hendikep. Snažíme se z té filozofie dostat, jde však o velkou změnu ve smýšlení. Ta přijde s novými lidmi, kteří se přidávají k naší organizaci," pokračuje pro Autosport ředitel Renaultu, který se tak ve srovnání se soupeři připravuje o velkou výhodu, která v případě Mercedesu činí až půl sekundy.

Mercedes dokáže díky agresivním módům zrychlit v kvalifikaci až o půl sekundy | foto: Renault Sport F1

"Myslím, že to je celkem zřejmé, že jsme v závodním režimu udělali pokrok ve stahování ztráty. Malý deficit tam stále je - podle mého názoru se můžeme dohadovat, zda odpovídá dvěma nebo čtyřem desetinám, a záleží to i na trati. Ale myslím, že zhruba odpovídá tomu, o čem hovoříme - něco mezi dvěma a čtyřmi desetinami v závodním režimu," pokračuje Abiteboul.

"To je určitě rozdíl, který může nejlepší šasi zvládnout. Proto máte Red Bull, jenž po určitých potížích na počátku sezóny dokázal možná vytvořit to momentálně nejlepší šasi. Zvládají deficit ve výkonu, což jim dává schopnost vítězit," chválí Francouz svého zákazníka.

"Ale moc se to neliší od naší situace v éře V8, kdy jsme vyhrávali šampionáty. Náš motor nebyl nejsilnější v poli, ale opravdu se nám to podařilo všechno dohromady zprovoznit. Vytvořili fantastické šasi a my jsme získali čtyři tituly v řadě za sebou, takže se vracíme k situaci, která je u Red Bullu a Renaultu dobře známá a vlastně i úspěšná. To však platí pro neděle, kdy se jezdí závody," upřesňuje Abiteboul.

Cyril Abiteboul si uvědomuje, že Renault musí svou filozofii v oblasti vývoje motorů změnit | foto: Renault Sport F1

"Nemůžu podobnou situaci popsat pro sobotu. Vrací se to k tomu, jak přistoupíme k tvorbě výkonnosti na úkor spolehlivosti - a tam zatím nejsme. Nedokážu to jasně kvantifikovat, ale hovoříme zhruba o půl sekundě," potvrzuje šéf Renaultu.

Věří, že jim také pomůže zpřísnění pravidel týkajících se spalování oleje: "Na dynamometru máme spoustu výkonnosti, ale jak už jsem řekl, jde o výkonnost, která bude dostupná kdykoliv, včetně neděle. Je to skvělá zpráva, protože to znamená, že by nás měla dostat do velmi, velmi slušné pozice přinejmenším proti Mercedesu v neděli.

Momentálně jsme stále hendikepováni tím, zda si můžeme dovolit vytvářet výkonnost na úkor spolehlivosti, což podle mě budeme potřebovat, abychom se mohli dotáhnout o sobotách. Také víme, že se změní pravidla, která budou o něco drakoničtější, pokud jde o spotřebu oleje."

Podaří se příští rok Renaultu dostat své motory do čela startovního roštu? | foto: Renault Sport F1

Jde o oblast, kterou jsme vůbec neprozkoumávali, protože není vůbec v pravidlech. A naším stylem opět je být co nejférovější v naší interpretaci - někdy možná až moc. Možná nám tedy vývoj pravidel pomůže v našem stahování náskoku v kvalifikačních módech," přemýšlí Abiteboul.

"Viděli jsme ale, že si pak znovu dokázali vybudovat náskok, proto je zajímavé pozorovat tu dynamiku, která je čistou F1. Vyjde nové pravidlo, nová technická směrnice, má dopad na relativní výkonnost a potom se věci dají opět do pohybu," kroutí hlavou šéf Renaultu.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 16 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy