Několik pilotů z nižší série si tak v minulém desetiletí, v éře třetích vozů, udělalo v pátek v F1 velmi dobré jméno - například Sebastian Vettel či Robert Kubica. Ale po sezóně 2006 se od toho upustilo, ačkoliv týmy mohou do tréninků stále nasadit i jiné než jen závodní jezdce.
Podle sportovního ředitele Rosse Brawna není ideální, když je mladík z F2 narychlo povolán, aby zaskočil za indisponovaného pilota F1: "Nasadit do F1 někoho, kdo nemá zkušenosti, je riziko. Musíte je co nejlépe připravit, možná je nechat odjet páteční dopolední trénink."
"takové iniciativy jsou důležité před tím, než jsou vystaveni [tlaku F1]. Pokud by měli problém a do F1 by vstoupili špatně, pak můžou být jejich kariéry poškozeny. Nemyslím si, že nahrazení Felipeho klukem z F2 by bylo úplně férové, protože by měli velmi málo času na to, aby ho dostali do auta," poukazuje na příhodu z Maďarska, kde bylo Massovi špatně a do kvalifikace ani do závodu za Williams nemohl nastoupit. Místo něj do kokpitu usedl rezervní pilot Paul di Resta.
"Na to existuje lépe strukturovaný způsob. Jde o věc, kterou chceme prosadit. Pokud jde o páteční tréninky, začali jsme se poohlížet po pozitivnějších iniciativách, aby mladí kluci měli šanci jezdit. Momentálně o této věci diskutujeme," odhaluje Brawn.
Podle něj schází postupový žebříček, systém, který by pomohl mladým talentům posouvat se výše: "Myslím, že teď je příležitost pro vytvoření takového postupu, vytvořit takovou dohodu. Nebylo by skvělé, kdyby přišel mladík, jenž by byl hvězdou v F3, zazářil by v F2 a pak by se objevil v F1 jako Verstappen?"
"To je to, co bychom chtěli vidět. Tím, že máme tyto závody během velkých cen F1, si je mohou fanoušci oblíbit. Má to tolik výhod - z pohledu obchodního a sportovního, že to musíme zavést," poukazuje Brawn. Nebrání se ani přijetí dalších nových nápadů včetně změny formátu závodního víkendu F1.