Kvalifikace v Melbourne: Kdo zrychlil ve srovnání s minulým rokem nejvíce?

Start Velké ceny Austrálie 2017 | foto: Pirelli

První kvalifikace sezóny 2017 je za námi. Jak si v ní vedly týmy ve srovnání s tou loňskou? Kdo za uplynulý rok zrychlil nejvíce a kdo udělal naopak nejmenší pokrok? Srovnali jsme nejrychlejší sektory všech týmů.

Lewis Hamilton s Mercedes získal i letos pole-position, když dosáhl o 1,6 sekundy rychlejšího času než loni. To pro mnohé bylo proklamovaném zrychlení o pět vteřin zklamáním, je důležité si ale uvědomit dvě věci:


1) Melbourne není klasickým závodním okruhem, proto je také brzy na ukvapené závěry o upadající podívané či nedostatku předjíždění - to zde bylo vždy dost obtížné;
2) Pneumatiky Pirelli mají novou konstrukci i směsi - jsou trvanlivější (Kvjat v závodě na ultra-měkké zvládl 34 z celkových 57 kol) a nedochází k tak silnému pogumování dráhy a zrychlování v průběhu víkendu.

Zatímco loni týmy již měly rozsáhlé zkušenosti s předchozí konstrukcí monopostů, tak letos na počátku v poznávání nové generace vozů postavených po velkých změnách v pravidlech. Během sezóny zrychlí o další 1,5 - 2 sekundy.

Ze srovnání je patrné, že nejvíce se proti loňsku zlepšil Haas: Grosjean loni na Hamiltona ztrácel 2,8 sekundy, Grosjean letos zaostal pouze o 1,9 s - na Mercedes tedy americký tým stáhl dle součtu nejrychlejších sektorů 9 desetin sekundy poté, co letos zaznamenal o 2,545 s lepší čas než loni. Francouz tak místo z 19. pozice do velké ceny startoval z výborného 6. místa. Americký tým těží také ze znatelného pokroku, který dosáhlo se svou pohonnou jednotkou Ferrari.

Druhé největší zlepšení pozorujeme u Renaultu, jenž proti loňsku zrychlil o 2,369 sekundy. Palmer loni vybojoval 14. pozici na roštu, když na Hamiltona v Q2 ztratil tři sekundy, Hülkenberg letos obsadil 12. příčku poté, co byl v prostřední části pomalejší o 1,84 s.

Haas s novým motorem Ferrari letos udělal největší pokrok | foto: Haas F1 Team

Mistrovské Stříbrné šípy se zlepšily o 1,666 s, Ferrari jejich ztrátu stáhlo relativně o 0,556 s. V závodě však bylo jejich tempo lepší, Mercedesy překvapily hlavně větším opotřebením pneumatik a horší konkurenceschopností na ultra-měkké směsi.

Nejmenší pokrok pozorujeme u Force Indie, která loni obsadila v šampionátu výbornou čtvrtou pozici, a u McLarenu. Ten se oproti loňsku dokázal zlepšit jen o 0,686 sekundy, což je výrazně pod průměrem všech týmů (1,542 s). V závodě pak byl pomalejší než Sauber, což jde zejména na vrub pohonné jednotky. Honda kvůli obavám o spolehlivost jezdí s nižším výkonem, oproti konkurenci ji trápí i vysoká spotřeba. Novou verzi připravuje až pro Monako, zázrak z Japonska však ani letos nelze očekávat.

Zajímavý je také pohled na maximální rychlosti, které letos v Melbourne (na tzv. speed trapu) v důsledku nárůstu odboru nové generace monopostů poklesly průměrně o 1,5 km/h.

Největší propad je patrný u Sauberu: 5,3 km/h, což je dáno pohonnou jednotkou - švýcarský tým jako jediný nastupuje s loňským agregátem Ferrari, který již nebude vylepšován.  Druhá největší změna k horšímu je patrná u McLarenu (- 3,8 km/h).

První tři příčky patří naopak vozům poháněným Renaultem - kromě továrního týmu (+ 4,8 km/h) jde o Toro Rosso (+ 1,4 km/h) a Red Bull (+ 1 km/h). Z toho je vidět, že ve Viry dosáhly v oblasti výkonu pokroku - na nejlepší Mercedes a Ferrari to však stále nestačí. Novou specifikaci plánují až pro Velkou cenu Kanady, Red Bull s mistrovskými ambicemi si tedy bude muset na zlepšení své konkurenceschopnosti ještě chvíli počkat.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 4 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy