Boullier: Honda musí přijmout kulturu F1

Fernando Alonso a Eric Boullier zatím nemají moc důvodů k úsměvům | foto: McLaren

Lepší pochopení pro závodní kulturu ve Formuli 1 - to je jeden z hlavních směrů, ve kterém Honda potřebuje zlepšit svoji pokleslou prezentaci v F1. Takový názor sdílí závodní ředitel stáje McLaren Eric Boullier

Honda se v minulosti pyšnila velkými úspěchy, ať to bylo ve spojení se stájemi Williams či McLaren. Absolvovala také projekty s vlastním vozem, z nichž první se odehrál v 60. letech, ale záhy se ukázalo, že Japonci nezvládají nároky F1, proto vstoupil na scénu Eric Broadley a jeho firma Lola poskytla Hondě pomocnou ruku (i proto se tehdejšímu vozu říkalo "hondola").

První kontakt Hondy s F1 nijak slavně nedopadl | foto: Lucky Strike B.A.R Honda

To je ale dávná historie, ta blízká znamenala pro Hondu přežití těžkého comebacku v roce 2015, ovšem po jistém zlepšení v loňském roce musel tým McLaren, jemuž japonská automobilka motory dodává, překousnout další hořkou pilulku v podobně nevydařených testů. Vztahy tak jsou v posledních týdnech napjaté v očekávání další nepovedené sezóny.

Jedním z hlavních rozporů je neochota Hondy přijmout vnější vlivy pro své vývojové programy, což neslo nepříjemné rozpory už v minulosti. Závodní ředitel Eric Boullier prohlásil, že Hondě se doposud nepodařilo plně pochopit rychlost a přesnost vývoje, aby mohla uspět ve Formuli 1. Právě to jsou hlavní příčiny, které celý projekt brzdí.

"Potřebují především jednu věc - aby mnoho věcí pochopili a plně se integrovali do závodní kultury F1. Co tím myslím? Naše chování v jednotlivých Grand Prix, závislost na kalendáři, určité pevné termíny, stálé datumy, zajíždění co nejrychlejších kol - ve všem se snažíme najít nejlepší řešení tak rychle, jak to jenom je možné.

Když automobilka spouští projekt, můžete mít pár dní zpoždění a na produktu se nic nezmění, nikdo nebude předělávat komerční model. Ale v závodění, pokud začnete předělávat auto v prvním závodě, skončíte nikde. To je závodní mentalita. Musíme žádat od dodavatele, aby to, co předělají za měsíc, příště zvládli za tři týdny a v dalším případě za dva. Vážíme si teď víc času než vložených peněz, tím se lišíme od zbytku světa," vysvětluje Boullier.

Fernando Alonso s McLarenem MCL32 během prvních předsezónních testů v Barceloně | foto: McLaren

Honda sice investovala prostředky do motoristického střediska v Milton Keynes, ale Boullier se domnívá, že bude chtít rovněž zachovat svou hlavní základnu v Japonsku. Přetváření firemní kultury mateřské základny, míněno ve vztahu k činnosti v F1, je příliš pomalá, než aby se vyrovnala s požadavky moderního přístupu k závodům Grand Prix.

"To je důvod, proč má Mercedes sídlo v Anglii a myslím, že sklízí úspěchy díky díky lidem, kteří mají v F1 dostatečné zkušenosti. Jiní dodavatelé možná platí dvakrát více než Honda, ale jsou také třikrát, čtyřikrát, možná i pětkrát rychlejší. Je třeba si uvědomit, že mnohdy nevede koprorátní vliv k očekávanému účinku. Čím více se budeme blížit formátu akciové společnosti a přejímat její procesy, tím budeme pomalejší, méně agilní a do formátu závodní kultury vůbec nezapadnete," předpovídá Boullier.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 13 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy