Ochrana kokpitu v podání Red Bullu ještě zdaleka není odloženou záležitostí

Red Bull při zkoušce aeroscreenu v Soči | foto: Pirelli

Na řešení ochrany kokpitu v podání Red Bullu už možná mnozí zapomněli, přesto jeho řešení zvané aeroscreen nebo vrchlík, připomínající spíš ochranný štít v letadle, nemá odzvoněno. Alespoň FIA se této myšlenky dosud tak docela nevzdala.

U drtivé většiny záležitostí však následuje nějaké ale: v tomto případě řídící orgán Formule 1 sice nehodlá tak definitivně odložit ad acta, ale stane se tak pouze v případě, že většina týmů odmítne používat koncept Halo. Red Bull představil koncepci aeroscreen v loňském roce a zařízení bylo i vyzkoušeno, ale díky přísnému testovacímu programu FIA byly práce na tomto řešení později zastaveny.

Přestože se uvádí, že většina pilotů by v případě ochrany kokpitu sáhla po Halo konceptu, který má být letos pravidelně testován při pátečních trénincích, aby bylo možné doladit jeho případné nasazení v roce 2018, fanoušci a týmy stále řeší samotný fakt, jestli vůbec ochranu kokpitu používat tak, jak je plánováno. Aeroscreen sice není odepsán, ale dostává se vůči Halo konceptu do horší role, protože jeho vývoj díky přerušení nepokročil dostatečně daleko.

Daniel Ricciardo při pátečním tréninku v Soči | foto: Red Bull Content Pool

"Není to mrtvá záležitost. Technicky bychom za šest, možná pět měsíců dokázali toto řešení připravit pro závod. Čekáme na poslední vyjádření našich šéfů, zda se rozhodnou pro Halo koncept či aeroscreen, nebo zda chtějí něco mezi tím, víc estetického - pokud to bude za rozumnou cenu. Všechno leží před námi na stole, opravdu nic není nemožné," vyjádřil se na akci Autosport International Show zástupce závodního ředitele F1 Laurent Mekies

Odpůrci ochrany kokpitu argumentují tradicemi a skutečností, že monopost by měl ctít určitá pravidla vzhledu, zastánci zase berou jako svůj hlavní štít otázku bezpečnosti. Ve Formuli 1 by měla být od roku 2018 zavedena nějaká forma ochrany kokpitu, ale zatím ještě není přesně stanovena konečná podoba.

"Je to rozbor inženýrských prací na filozofické bázi. Někdo o tom musí rozhodnout, jestli to je pro F1 to pravé nebo ne, jestli to je slučitelné s její DNA... Je tu jasný bezpečnostní přínos. Na druhou stranu akceptujeme, že F1 není uzavřený vůz. Takže co je správné pro F1? Někdo by na tyto otázky, které do značné míry reprezentují zúčastněné strany, odpovědět. Musíme tento aspekt brát v úvahu, protože o tom je náš sport, proto právě kolem této oblasti probíhají intenzivní diskuse," dodává Mekies.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 5 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy