Příčiny odchodu Dennise: čínští partneři a osobní neshody

Situace Rona Dennise je stále ve středu zájmu | foto: McLaren

Případ Rona Dennise zahýbal názorovým děním v F1 a média se neustále vracejí k jeho nucenému odchodu. Co byl v jeho pozadí a co přinutilo muže, který se zapojil do činnosti týmu McLaren v roce 1980?

Devětašedesátiletý Ronald Dennis vstoupil do F1 podstatně dříve, nejdříve jako osobní mechanik Jochena Rindta, poté se v roce 1974 neúspěšně pokoušel proniknout do startovního pole s vlastním vozem Rondel. Ten vlastně vůbec nikdy nebyl dokončen, ale Dennis dokázal i z této složité situace vybruslit se ctí a nakonec jeho Project Four byl jedním z pilířů existence "novodobého" života týmu McLaren. 

Jeho "odstavení" z vedení je spojováno s poklesem důvěry jeho dlouholetých partnerů, ať šlo o Mansoura Ojjeha nebo bahrajnský investiční fond Mumtalakat. O této variantě se ve světě F1 hovořilo už delší dobu, ačkoliv definitivně byla potvrzena až teď. Dennis neuspěl ani soudní cestou.

Své k situaci řekl i Eddie Jordan | foto: Jordan Grand Prix

"Ronův pád uspíšilo, že styl jeho vedení ne zcela vyhovoval lidem, kteří společnost vlastní. Takové věci jsou vždy choulostivé," komentoval situaci pro irský televizní kanál RTE někdejší závodník a bývalý majitel stáje F1 Eddie Jordan.

Další zdroje hovoří o tom, že základní kámen úrazu nastal ve chvíli, kdy Dennis předložil Ojjehovi a Mimtalakat nabídku číských investorů. Poté se začal lámat chleba a vše vyústilo v Dennisovo odvolání.

"Není pochyb, že za tím vším stojí čínská nabídka. Bahrajnší majitelé o prodej nestáli, takže vznikl onen zásadní problém," cituje periodikum China Daily nejmenovaný zdroj. Dennisův kontrakt vyprší oficiálně v lednu příštího roku - jeho odchod je oficiální, do té doby bude odsunut na "dovolenou". Paddock ve svých prohlášeních naznačuje, že jeho odchodu lituje.

"Potíž je v tom, že celá ta věc je hodně osobní. Jakmile lidé z tohoto prostředí vypadnou, je to těžké. Ale doufám, že se mohou zase nějak propojit nebo pracovat pro ostatní. Ron je pořád čtvrtinový akcionář a stále má své slovo," domnívá se Bernie Ecclestone.

Rone, měl jsi tohle zapotřebí? Ecclestone a Dennis | foto: Hoch Zwei

Že by však za současné situace mohlo dojít k nějakému smíření, předpokládá jen málokdo, zvláště když Dennis zkoušel své rozpory s Ojjehem a investičním fondem Mumtalakat řešit i soudní cestou. "Je to škoda, že zvolil takovou cestu, došel až k soudu, snažil se vzdorovat a nepřijal rozhodnutí. Měl odejít s potleskem a za všeobecného uznání, asi jako Felipe Massa v Brazílii," dodává k tomu Eddie Jordan.

Podobného názoru je i soudce sir Geoffrey Vos, který minulý týden rozhodl při soudním projednávání v Dennisův neprospěch. "Je neuvěřitelné, že strany, které spolu tolik let úzce spolupracovaly, došly při řešení jejich záležitostí až k soudního sporu. Mezi nimi to podle mého názoru ještě není tak vyhrocené. I když se situace může taková zdát, vyzývám je, aby zvážily své názory a pokusily se dojít k mimosoudnímu řešení," apeluje na zúčastněné Vos.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy