Držet piloty striktně na trati? Wolff by si uměl představit radikální zásah

Dejte pilotům volnost, ať si samo zvolí ideální stopu, žádá Wolff | foto: Daimler AG

Nechat vozy, ať si plují tratí jak se jim zlíbí? Nebo zapojit nejdražší technologie a hlídat, jestli nebyly moc daleko od vymezeného prostoru? Po několika penalizacích a škrtech časů v trénincích a kvalifikacích toto téma nadále hoří vysokým plamenem.

Své polínko na hranici připojil i šéf Mercedesu Toto Wolff. Podle jeho názoru by bylo mnohem efektivnější, kdyby nebylo žádné omezení, tedy zrušit jakékoli sankce a hlídání, nakolik se pilot vzdálil od vyznačeného okraje trati. Pořád to bude mnohem lepší, než nudné kroužení daleko od pomocných prostorů v zatáčkách.

FIA zastává názor, že podobná svoboda pohybu je nepoužitelná, ale Wolff si myslí, že pokud by piloti mohli projíždět zatáčky "širší stopou" přes obrubníky, mělo by to jisté výhody. Několik centimetrů sem nebo tam není rozhodujících a možnost si vypomoci širším průjezdem zatáčky by jenom prospěla samotnému efektu. Když už pilot vyjede příliš daleko od optimální stopy, sám bude potrestán časovou ztrátou. A rozhodně je to lepší řešení, než ohrožovat muže v kokpitech nějakými zdmi nebo svodidly v těsné blízkosti trati.

"Máme miliony kilometrů únikových zón a ty dělají F1 stále méně efektní, my se pak divíme, proč o nás klesá zájem. Ať v zatáčkách jako Copse Corner nebo Club na Silverstone, ale také v dalších, mohou piloti volit nejrychlejší stopu a nehlídat vymezenou trať. Pokud to bude někde nebezpečné, protože se dostanou příliš blízko k bariéře nebo když po výjezdu ohrozí ostatní, pak ano, zaměřme se na specifiku té zatáčky, ale v ostatních je nechme jet podle jejich úsudku. Bude to úžasná podívaná," sděluje svou vizi Wolff.

Wolff chce značně uvolnit chování pilotů na trati, ale na některé varianty ani on zatím nereaguje | foto: Scuderia Ferrari

Podle jeho názoru je také eventualita zavést v zatáčkách senzory, které by odhalily prohřešky pilotů, vysloveně negativní záležitost. Zastává stanovisko, že je absurdní trestat piloty za pár centimetrů, o které se dostali za okraj trati. 

"Konzistence v pravidlech je velmi důležitá, protože ve fotbale se také nemění rozměry branky pro každý zápas. Pokud budete hlídat dodržování bílých čar na trati a tvrdit, že tím byl ovlivněn čas na jedno kolo, tak ničemu nerozumíte. Nejde o skok do dálky, tam když někdo přešlápne o dva centimetry, skok neplatí. Ale tady jde o šest kilometrů a dva centimetry na nich těžko něco zásadně ovlivní. Proto říkám: »Dejme pilotům volnost a nechme je jet!« Myslím, že se pak dočkáme zajímavých záběrů, jako například při nájezdu do Motodromu na Hockenheimringu. To miluju. To samé v zatáčce 1. Pořád to zůstává v rozumných mezích a také věřím, že to tak i zůstane," tvrdí Wolff.

Jde ale pořád jen o jednu část problému, protože Wolffův komentář se týká pouze jeho poloviny, a sice volby širší stopy na vnějších okrajích trati. Jak by se chtěl vyrovnat s opačným případem, kdy piloti "střihají" zatáčky na vnitřní straně okruhu, to ani on sám nijak neřeší. Jako vždy také existují extrémní kritiky - už se objevil názor, že bychom se mohli dočkat varianty na slalomovou trať. Na nějakou plochu se zapíchají tyče, které musí piloti objet a nechť si vesele hledají vlastní ideální průjezd. Pořád platí ono okřídlené: tlak vzbuzuje protitlak.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 24 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy