Druhý den testů v Silverstone a shrnutí: Räikkönen nejrychlejší + VIDEO

Ferrari ovládlo druhý trénink v Silverstone, Räikkönen se ale musel snažit (ilustrační foto) | foto: Scuderia Ferrari

Poslední testovací den v této sezóně vyzněl podobně jako zatím většina závodů 2016: Mercedes v čele celého pole zúčastněných s náskokem zhruba jedné a půl vteřiny před Ferrari. Přitom ve Stříbrném šípu seděl až třetí pilot, Francouz Esteban Ocon.

Ocon stanovil s Mercedesem W07 nejrychlejší čas na začátku dopoledních jízd, ale po 40 minutách ho zdolal Jolyon Palmer. Pak se ke slovu dostal Kimi Räikkönen a jako první na Silverstone překonal toho dne hranici 1:34,0, ale pak se ke slovu dostal opět Palmer.

Po něm už zahájil svá skvělá kola Ocon: nejdřív srazil výrazně čas na 1:31,664, pak se ještě zlepšil na 1:31,461, aby v samotném závěru před polední pauzou vystřihl další nejlepší čas. Využil k němu měkké pneumatiky a přesto se mu podařilo zdolal čas Fernanda Alonsa ze včerejška, který jel na super-měkké směsi.

Räikkönen za Oconem zaostal o více než půldruhé vteřiny (1:32,730), třetí Gasly už ztrácel víc než dvě vteřiny (1:33,404). Na chvostu se ocitli Wehrlein - ten ovšem s Mercedesem F1 W05, ještě za ním pak Bottas (1:36,280) a zcela vzadu Jordan King na Manoru (1:37,417).

Räikkonen se po třech hodinách dostal před Palmera, ale jeho ztráta na Ocona byla značná. Palmer, který s Renaultem testoval velké vylepšení zavěšení, držel pomyslnou bronzovou příčku až do samotného závěru dopoledního programu, ale v poslední chvíli ho předskočil Pierre Gasly. Jediným dopoledním incidentem byly hodiny nováčka Sergia Sette Camary na Toro Rosso v zatáčce Club.

VIDEO: Shrnutí testů v Silverstone (zdroj: Formula1.com)

Krátce po začátku odpolední části testů dorazily nad Silverstone opět mraky, takže se zpočátku zdálo, že Oconův dopolední čas nikdo neohrozí. Ale po hodině a půl se trať vysušila natolik, že piloti mohli začít zlepšovat své časy. Räikkönen zlepšil svůj dopolední čas o téměř sedm desetin na 1:32,095 min.

Ve třetí odpolední hodině zaznamenal Iceman další posun (1:31,255), ale stále na devatenáctiletého mladíka ztrácel. Nakonec se mu na začátku poslední hodiny svého působení na Silverstone ve svém 83. kole z celkových 103 podařilo Ocona překonat, Francouz už nestačil na jeho útok odpovědět a stal se jedním z těch, kteří svůj dopolední čas po obědě nezlepšili.

Williams se odpoledne také polepšil, zejména díky dvoupatrovému zadnímu spoileru, se kterým dosáhl Bottas také lepšího času v poslední hodině testů. Vyzkoušel si nové přední zavěšení a alternativní zadní zavěšení ve snaze vyřešit svou největší slabinu - výkonnost v pomalých zatáčkách.

Wehrlein na starém Mercedesu se propadl na zcela poslední místo - na čelo mu chybělo více než pět a půl vteřiny. Němce alespoň mohlo těšit, že byl v druhém testovacím dni druhý nejpilnější (128 kol), doplnil tak Ocona na Mercedesu (139 kol).

Nejvíce kilometrů za oba dva dny ujel Mercedes, kterému se přičítala také vzdálenost 2 roky starého vozu, který plnil program Pirelli. Druhou největší vzdálenost si připsal McLaren, který ověřoval korelaci nových dílů s aerodynamickým tunelem, nastavením vozu pro příští závody, nový systém sání motoru, funkčnost pohonné jednotky Hondy a další systémové kontroly.

"Auto se chovalo dobře a hned od počátku jsem na to mohl tlačit, což je vždy příjemný pocit po měsících, které strávíte mimo kokpit. Hodně jsme na to zatlačili ve vývoji, abychom se pokusili vyřešit některé potíže, které nás trápili během víkend, kdy se jela Velká cena Británie.

Není to vždy snadné, protože se tady hodně mění vítr a během dne působí velké rozdíly v ovladatelnosti vozu. Naštěstí nám po včerejším deštivém dnu zůstalo hodně pneumatik, takže jsme se mezi změnami nastavení snažili ujet co nejvíce kol. Jsem spokojený s tím, jak se dnešek vyvíjel," hodnotí Vandoorne.

 

Pneumatiky

Zvláštní úkol plnil Pascal Wehrlein na Mercedesu specifikace 2014, s nímž testoval pneumatiky směsi a konstrukce Pirelli pro příští rok na pneumatikách o současných rozměrech.

Nejlepší časy dle směsí:
- ultra-měkká: 1:32,072 (Palmer, 2. den)
- super-měkká: 1:31,290 (Alonso, 1. den)
- měkká: 1:30,665 (Räikkönen, 2. den)
- středně-tvrdá: 1:32,730 (Räikkönen, 2. den)
- tvrdá: 1:33,308 (Palmer, 2. den)
- přechodná: 1:45,828 (Raikkonen, 2. den)
- do deště: 1:51,264 (Ocon, 1. den)

Nejdelší stinty na jednotlivých směsích:
- ultra-měkká: Mazepin (4 kola)
- super-měkká: Mazepin (4 kola)
- měkká: Ocon (14 kol)
- středně-tvrdá: Ocon (21 kol)
- tvrdá: Palmer (9 kol)
- přechodná: Alonso (17 kol)
- do deště: Alonso (11 kol)

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 7 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy