Wolff: Nechte nás mluvit, bude se závodit!

Promiň, Lewisi, ale tohle ti říci nemůžeme... | foto: Daimler AG

Když došlo k zásadnímu omezení radiokomunikace mezi boxovou zídkou a piloty, bylo zřejmé, že se bude čekat na první komplikace, aby se stávající systém dostal pod palbu kritiky. Po Baku se tak stalo.

Nebyly to jenom zoufalé apely Lewise Hamiltona, který marně lákal od svých inženýrů nápovědu na problémy při evropském závodě. Podobný dialog vedl i Kimi Räikkönen. Neuspěli ani se snahou jít cestou dávných dětských her a snahou přimět osazenstvo boxů, aby jim metodou ANO či NE pomohlo objasnit problémy s vozem. A to se dotýkáme pouzé té radokomunikace, která nám byla během přenosu nabídnuta.

Proto se jako první ozval boss Mercedesu Toto Wolff, který se domnívá, že bude potřeba přehodnotit úroveň komunikace mezi týmem a pilotem - jako záminku si bere právě to, co se dělo na okruhu v Baku.

"Pokud je mi známo, měl rázný zásah do radiokomunikace odstranit elektronické pomůcky. Ale tohle nebyla žádná instruktáž pilota, byl to technický problém. Formule 1 je dnes tak technická, až je to někdy neúnosné. Abyste byli schopni něco udělat s takovým množstvím přepínačů, je nutné nechat vyřešit tuto problematiku personál v boxech. Kdyby to bylo možné, viděli bychom mnohem lepší závod, protože Lewis by měl možnost bojovat o pozice se soupeři před sebou," domnívá se Wolff.

Jestli by nebylo lepší nic neslyšet... Lewis Hamilton | foto: Daimler AG

Nechte nás mluvit

Wolff se dožaduje přehodnocení radiokomunikace v tom směru, aby neobírala sport o závodní prvky, ale naopak jim napománala. 

"Myslím, že všichni chceme vidět piloty, jak závodí. Dnešní vozy jsou příliš komplikované, protože jsou tam skutečno velmi sofistikovaná technologická vybavení. Bude potřeba se podívat na pravidla. Není to stížnost, kdepak. Pro všechny je to stejné, myslím, že i u Ferrari měli problémy," dodává Wolff.

"Jsou tu v podstatě dvě varianty - zavést méně technologie, ale nemyslím si, že by to byl ten správný směr. Nebo upravit pravidla tak, že můžeme s pilotem v případě nějakého problému komunikovat," navrhuje Wolff řešení.

Je tu zcela nepochybně problém, že pokud se (zvláště na tratích, jako je Baku) pilot nebude plně věnovat jízdě a mořit se s ovládacími prvky na volantů, může to skončit i nehodou. Na druhou stranu nelze vyloučit ani skutečnost, že uvolnění přísných omezení radiokomunikace se bude snažit někdo využít, aby mohl piloty zvýhodnit. FIA čeká v tomto směru nemalý kus práce.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 19 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy