ANALÝZA SEKTORŮ: Mercedes se sekundovým náskokem, Bottas dosáhl 378 km/h

Náročná úzká prostřední část městského okruhu v Baku | foto: Red Bull Content Pool

BAKU - ANALÝZA SEKTORŮ; Jaké časy a maximální rychlosti dosahovali piloti v jednotlivých částech kvalifikace a co bližšího z toho můžeme vyvodit o jejich formě? Jak se chovaly pneumatiky a s jakými strategiemi zítra nejspíše nastoupí do Velké ceny Evropy, která se pojede poprvé v historii na území Ázerbájdžánu?

První sektor v Baku obsahuje pomalé 90° zatáčky a jednu delší rovinku s DRS zónu. Končí před zatáčkou č. 7, kde pomalou a úzkou částí začíná druhý sektor.

Po 13. a 14. velmi rychlé zatáčce následuje klíčové místo - zatáčka č. 15, kde havaroval včera Ricciardo a dnes v třetím tréninku Pérez. Trať se zde zužuje, důležitý je ale velmi rychlý průjezd kvůli následující rovince, kde prostřední část končí.

Třetí sektor začíná těsně před pravoúhlou, pomalou zatáčkou č. 16. Pak následuje dlouhá rovinka, kde se vše včetně zatáček 18 a 19 projíždí na plný plyn. Těsně za zatáčkou č. 20 se nachází speed trap, ten však není příliš reprezentativní - o maximálních rychlostech lépe vypovídá závěr sektoru na konci 2,1 km dlouhé rovinky a další DRS zóny.

Rosberg těžil z překvapivě častých chyb svého týmového kolegy a získal 25. pole position své kariéry. Hamilton sice byl v 1. sektoru rychlejší, ve zbylých dvou však zaostával a po havárii v úzké části kolem středověkých hradeb dopadl nejhůře ze všech pilotů, kteří postoupili do Q3 - navíc zítra bude muset startovat na super-měkké směsi pneumatik, kterou probrzdil v Q2. Součet jeho sektorů jinak svědčí o tom, že by měl v pohodě na první řadu.

Skvělým výkonem se prezentoval Pérez, jenž se po své havárii v třetím tréninku velmi rychle otřepal a znovu získal sebevědomí - ve druhém sektoru byl lepší pouze Rosberg. Za svou chybu ovšem bude platit - Force India mu musela vyměnit převodovku, proto bude startovat až ze sedmého místa. Indická stáj byla velmi rychlá, což potvrzuje Hülkenberg čtvrtou příčkou v součtu sektorů, Nico ale doplatil na nedorozumění se svým inženýrem v Q2.

Ferrari se po celý víkend trápí a Vettel byl až pátým nejrychlejším jezdcem. V Q3 dosáhl na tisícinu sekundy identického času jako Ricciardo, cílem ale projel o něco později, proto se Australan s Red Bullem těší z první řady a z pozice před ním.

Rakouskému týmu vyhovují vyšší teploty a poslední změny v nastavení - jezdil s úrovní přítlaku téměř podobnou Monze, proto tolik ztrácel v 2. sektoru. Scuderia naopak doplácí na horší výkonnost v pomalých zatáčkách, nikoliv na výkon pohonné jednotky. 1,4sekundová ztráta na Mercedes je však příliš, podle Vettela se ji budou muset snažit co nejdříve pochopit. Zatáčku č. 13 na rozdíl od Ricciarda nemohl projíždět naplno.

V Q3 nedal nikdo dohromady ideální kolo, to se povedlo dnes pouze Harjantovi hned v úvodu. Ve finální části se zlepšilo jen 5 z 10 jezdců.

Motory Mercedes obsadili čtyři z prvních pěti pozic, nejvyšší rychlost na konci třetího sektoru dosáhl Bottas, který se v nájezdu do posledního kola zavěsil za Verstappena: 366,1 km/h. Podle telemetrie Williamsu za tímto bodem ještě chvíli zrychloval až na 378 km/h!

Mladý Holanďan poháněný Renaultem jeho pokusy o předjíždění dnes nesl velmi nelibě, na rovince byl sám s 354,2 km/h druhý nejrychlejší. Red Bull mu sice nastavil přítlak, s nímž by dosahoval normálně 340 km/h, aerodynamický stín za soupeři se v jeho případě postaral o dalších 14 km/h.

Nejrychlejším pilotem Ferrari na rovinkách byl Gutiérrez, jenž těsně překročil 350,7 km/h. Button s Hondou za zády dosáhl 349,1 km/h, jeho tým však zvolil podstatně méně přítlaku, než si mohli dovolit piloti Mercedesu.

McLaren měl dnes na víc než na 14. a 19. pozici, doplácel na špatná rozhodnutí (Buttona nepovolal po probrzdění do boxů pro novou sadu pneumatik) a žluté vlajky - Alonso zkoušel ostré kolo snad v ten nejhorší možný okamžik.

Pneumatiky a strategie

Všichni piloti v kvalifikaci používali pouze super-měkkou směs. Trať se vyvíjela velmi rychle a časy neustále klesaly, i když asfalt stále poskytoval nízkou přilnavost. Q3 však byla přerušena červenými vlajkami pouhé dvě minuty před koncem.

Super-měkké pneumatiky jsou v Baku o sekundu rychlejší než ty měkké, Magnussen na nich během stintu v tréninku ujel bez problémů 20 kol, celkem na jedné sadě po zastávce v boxů zvládl 28 kol.

Nejrychlejší strategií pro Velkou cenu Evropy vypsanou na 51 kol je jasně ta jednozstávková s přezutím ze super-měkké na měkkou v 22. kole. Pro piloty startující na měkké přijde ideální moment pro výměnu pneumatik v 29. kole. Strategie však budou flexibilní zejména kvůli vysoké pravděpodobnosti výjezdu safety caru, jak se ukázalo v závodě GP2.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 2 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy