Změny aerodynamiky pro rok 2017 nebudou tak radikální, Pirelli má obavy

Model vozu v aerodynamickém tunelu | foto: Williams F1 Team

Plány na velké zrychlení monopostů F1 od roku 2017 dostávají další vážné trhliny. Pirelli má obavy, že by vyšší přítlak nemusely zvládat jejich pneumatiky.

Původně mělo dojít ke zrychlení vozů o 5 až 6 sekund na kolo díky širším pneumatikám a upravené aerodynamice s vyšším důrazem na přísavný efekt a generovaný přítlak. Jenže monopolní výrobce pneumatik má obavy, že by vyšší síly v zatáčkách nemusely zvládat jeho pneumatiky. Proto je bude muset udělat odolnější a tudíž i pomalejší.

Proto nyní došlo na úpravy původního návrhu a nižší nárůst přítlaku. Vozy kvůli tomu budou podle odborníků pouze o tři sekundy rychlejší. Pirelli tvrdí, že týmům poskytlo data, která byla založena na propočtech z rané fáze definic vývoje pneumatik pro sezónu 2017.

Pneumatiky vyšší zátěž aerodynamiky nezvládnou
V listopadu se přitom dohodli na rozšíření rozchodu kol z 1800 na 2000 mm, na širších pneumatikách, změn tvaru a velikosti předního a zadního křídla a na tvorbě vyššího přítlaku pomocí karosérie a přepracované podlahy s větším difuzorem. Dle odhadů se měl přítlak zvýšit o 25 - 60 %.

Pneumatiky Pirelli vysokou zátěž po plánovaných změnách nezvládnou | foto: Toyota Motorsport GmbH

Jenže podle Pirelli by jejich pneumatiky zvládly pouze 10 - 15% nárůst přítlaku, přičemž by tlak v nich musel dosahovat až 27 PSI, tj. o 50 % více než týmy považují za normální. Vyšší tlak ale omezuje přilnavost a s tím klesá návratnost vyšší výkonnosti vozů, kterou částečně neguje.

Dalším problémem je to, že s nižší přilnavostí by větší zisky v čase na kolo vycházely z aerodynamiky, což znemožní těsné závodění a ztíží předjíždění. To jde proti záměru původních změn: zrychlit vozy a zvýšit atraktivitu i kvalitu závodění.

Mluvčí Pirelli k tomu pro BBC řekl: "Vzhledem k nové velikosti pneumatik navrhovaných pro rok 2017 si myslíme, že zátěžová kapacita pneumatik postavený podle současné konstrukce by se zvýšila kolem 10 %. Nikdo ale ještě neví, pro jakou strukturu se rozhodneme pro rok 2017. Vše bude propočteno mnohem pečlivěji, až začneme testovat."

Od roku 2017 se v F1 žádné revoluce nedočkáme | foto: McLaren

Problémem italského výrobce pneumatik je to, že nemá aktuální vůz a za současných pravidel ani nemůže testovat. Na dohodu o řešení tohoto problému se stále čeká. FIA již ve zveřejněných pravidlech (článek 10.6) připravila prostor pro možnost testování: vyhradila si právo uspořádat až 6 dvoudenních testů pneumatik.

Bez nové podlahy a širší karosérie?
Týmy se na posledních schůzce Technické pracovní skupiny FIA dohodly, že prozkoumají, jaký by mělo vliv, kdyby do hry nevstoupily dva klíčové prvky budoucích změn zvyšující přítlak: přepracovaná podlaha a širší karosérie. Red Bull je naštvaný, protože tím dochází k značnému odklonu od jeho původního návrhu na větší difuzor.

Šířka karosérie má tedy zůstat na současných 140 cm místo plánovaných 180 cm, zůstává i rozšíření rozchodu kol na 2 metry, změny tvaru a velikosti předního a zadního křídla a širší pneumatiky. Podle některých inženýrů nyní není možné určit, k jakému zrychlení dojde po těchto změnách, dokud nebude proveden ucelený výzkum. Cílem je dokončit sadu pravidel před tím, než v březnu začne závodní sezóna.

Podle Adriana Neweyho nebyly ani původně plánované změny dostatečně radikální | foto: Marco van Overbeeke

Je zajímavé, že minulý rok hned po zveřejnění prvních návrhů Mercedes dal veřejně najevo své obavy o to, zda to pneumatiky zvládnou. Podle nich by monoposty generovaly ten nejvyšších přítlak v historii a jezdily by s tím nejvyšším výkonem. Pirelli by se pak muselo vyrovnat se zátěží, které dosud nebyla vystavena žádná jiná pneumatika. Soupeři tyto obavy označili za liché - podle nich si chtěl úřadující mistr světa jen co nejdéle prostřednictvím stabilních pravidel udržet svou dominanci.

Někteří se nyní obávají o tom, že omezení pneumatik naruší veškeré snahy nových pravidel o zrychlení a že povedou k drahému výzkumu nových vozů, který by měl jen velmi malý vliv. Proto se objevil také návrh zahodit všechny zamýšlené změny, popřípadě zachovat jen širší rozchod kol, což většina týmů ale zamítla.

"Možná to půjde vyrobit zcela novou pneumatiku. O tomto procesu se hodně spekuluje, stále však jde o velmi ranou fázi," komentuje zástupce Pirelli, podle kterého cíl zrychlit auta o pět sekund byl zkrátka příliš ambiciózní - 4 sekundy by byly přijatelnější.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 8 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy