Promotér GP USA by v Americe uvítal až 6 závodů + reakce na Ecclestonea

Za svými názory si stojím, ale nikomu je nevnucuji, říká Ecclestone | foto: circuitoftheamericas.com

Rozhovor bosse F1 s ruskou novinářkou Sophií Ševarnadze, kde se Bernie Ecclestone vyjádřil nejen o prezidentu Putinovi, ale i svém vztahu ke Spojeným státům, vyvolal bouřlivé reakce. A rozhodně většina byla negativní.

Bernie Ecclestone zakrátko po inkriminovaném interview prohlásil, že své výroky nikomu nepodsouvá, jde o jeho názor a neměl by rozhodně být zaměňován s realitou. Ani toto vysvětlení však nezmírnilo kritické tóny na jeho adresu.

Těsně před americkou Grand Prix se k jeho názorům vyjádřil i ředitel závodu Jason Dial. Tisk v USA se postavil k Ecclestoneovým výrokům značně radikálně a Dial připustil, že ani on sám není příliš nadšený výroky čtyřiaosmdesátiletého bosse F1, týkajících se západní demokracie a především USA.

"Samozřejmě má právo na vlastní názor. Ale také jsme hovořili s šéfy jednotlivých týmů, kteří bez rozpaků přiznali, jak důležitý je pro ně americký trh a sponzoři," uvedl ředitel COTA Dial v rozhovoru pro Sport Business Daily. 

F1 je v Americe pořád ve fázi vývoje

Dial rovněž přiznal, že formule 1 sice získává v USA popularitu, ale pořád se nachází v rozvojovém stavu. Promotér GP USA Bobby Epstein proto doufá, že se mu postupem času podaří do kalendáře F1 prosadit další závody. "Dva závody by nám moc nepomohly, ale takových šest, to už by bylo jiné. Pomohlo by nám to si vybudovat diváckou základnu. Takhle musíte v Americe vstávat brzo ráno, abyste se dívali na F1. Pokud by se jelo šest závodů v tomto časovém pásmu, bylo by to rozhodně lepší," řekl Epstein pro The Guardian.

Dočkáme se invaze amerických závodů? | foto: Panasonic Toyota Racing

Jeho výrok tak trochu připomíná legendární reakci arabských šejků, když v začátcích jejich spolupráce s Williamsem nebylo auto úspěšné. Tehdy přišli za Frankem s návrhem, aby do šampionátu nasadil deset aut. Williams do té doby v F1 něco prožil, ale tohle vyděsilo i jeho.

Ohledně Epsteinova návrhu je nutné si připomenout, že USA v minulosti mívaly v šampionátu dvojí zastoupení, ale dlouho se tato praxe neudržela. Grand Prix USA-západu v Long Beach i pokusy v Detroitu, Dallasu či na parkovišti v Las Vegas v kalendáři F1 nadlouho nezakořenily. Nejdéle se to podařilo právě v Long Beach, ale po osmi letech i tam skončila Grand Prix pro absolutní nezájem a stížnosti obyvatel kvůli hluku. Na stejné pozici je i Indianapolis, pokud nepočítáme kontroverzních jedenáct ročníků v letech 1950-1960. 

Austin je v letošním roce pořádán v "sousedství" nově obnovené Grand Prix Mexika. Dial podotýká, že se nebojí odlivu diváků, mexický závod jen vytváří protiklad americké Grand Prix a dokonce prodej vstupenek je letos o něco vyšší než loni. "S ohledem na konání závodu v Mexico City příští neděli náš tým odvedl v rámci příprav naší Grand Prix fantastickou práci," dodává Dial.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 5 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy