FIA dala po smrti Wilsona zelenou testu monopostu s uzavřeným kokpitem (+ VIDEO)

Blíží se konec éry skutečných monopostů | foto: Mercedes AMG F1 Team

Můžeme to označit za přímou reakci na smrt Justina Wilsona v nedělním závodě 500 mil Pocono. Britský pilot utrpěl fatální poranění hlavy poté, co jeho přilbu zasáhla část přídě vozu jeho soupeře Sage Karama.

Nehoda bývalého pilota F1, který v důsledku vážných zranění zemřel v pondělí na klinice Allentown, rozpoutala opět debatu ohledně zavedení uzavřených kokpitů v kategorii monopostů. O možnosti takového řešení se poprvé začalo uvažovat v roce 2009, kdy byl vážně zraněn v tréninku na Grand Prix Maďarska Felipe Massa (zasáhla jej do přilby část vozu Brawn Rubese Barrichella) a při závodě F2 v britském Brands Hatch zahynul Henry Surtees, syn mistra světa Johna Surteese (přímo do hlavy jej zasáhlo utržené kolo z vozu Jacka Clarkea). Nyní se má přistoupit v horizontu jednoho měsíce k praktickým testům. 

Hledají se proto možnosti, jak pojmout partii přední části kokpitu, aby bylo pilotovi umožněno rychle opustit své působiště. Jednou z posledních myšlenek je něco na způsob výškových vertikálních lopatek či listů, které budou schopny odrážet cizí předměty a zároveň umožní jezdci snadný výstup z vozu. 

Další variantou je návrh Mercedesu umístit před kokpit středový sloupek, z nějž budou vybíhat po obvodu prostoru pro pilota dvě horizontální ramena. Jedná se o tzv. halo-style koncept, který se už dočkal ohlasu, zda se Stříbrné šípy hodlají inspirovat prací designéra Luigi Colaniho, který v roce 1972 navrhl pro neúspěšný německý tým Eifelland zpětné zrcátko rovněž na zkoseném středovém pylonu před kokpitem.

FIA v minulých letech provedla některé zkoušky, aby zjistila výhody a nevýhody daného řešení. Jedna z prvních variant byl překryt kokpitu ve stylu kabiny tryskových letounů. Jeho použití provázely dva zásadní nedostatky: byly obavy, že se polykarbonátový kryt při nárazu rozbije a pilot bude ještě více ohrožen jeho úlomky, případně se jeho trosky rozlétnou po okolí a mohou vážně poranit diváky. Dalším kritickým momentem byl už zmíněný problém, zda by pilot dostatečně rychle v případě nehody dokázal opustit vůz. Nelze ani pominout nebezpečí zdržení pro záchranný tým, který by v případě vážného zranění pilota ztratil možná rozhodující vteřiny odstraňováním krytu kokpitu. 

Jak by případné překryty ovlivnily situaci po nehodě? | foto: Red Bull Content Pool

Jako jeden z příkladů je uváděna letošní Grand Prix Rakouska, kde došlo ke kolizi Fernanda Alonsa a Kimi Räikkönena. Soudí se, že by se Fin v případě baldachýnu nad hlavou dostával z vozu mnohem déle, mluvilo se dokonce o minutě a více. Naopak zastánci tohoto řešení hovoří o kompenzaci těchto negativních scénářů větší bezpečností pilotů a ochranou hlavy.

Týmy však rovněž tvrdí, že do hry vstupuje i skutečnost, že od svého vzniku (pokud nepočítáme jeden nepříliš známý a hlavně nepovedený pokus týmu Maki v roce 1974) byly kokpity otevřené a jsou vnímány jako nedílná součást tohoto sportovního odvětví. Odpůrci krytých kokpitů poukazují na fakt, že podobným způsbem se může jednoho dne přijít na to, že je nebezpečné mít odkrytá kola nebo spoilery, náchylné k destrukci nebo odtržení a F1 se tak změní v obyčejné sportovní prototypy.

Dovolím si ještě jednu malou poznámku a drovné dilema - podívejte se na následující video a zkuste si představit, že by i v tomto případě byl kokpit zakryt ochranným štítem. Byla by i tato situace pro jezdce uvnitř výrazně bezpečnější?

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 15 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy