Jak velké jsou potíže Lotusu?

Snáší se nad černozlatým týmem soumrak? | foto: Lotus F1 Team

Ne nadarmo se říká, že za vším se mají hledat peníze. Díky nim se v potížích může objevit kdokoli, od nejobyčejnějšího jedince až po tým F1. V nejednom případě pak může svízelná situace vést až k existenčním potížím.

Skupina věřitelů podala v pondělí návrh na konkursní řízení proti týmu Lotus F1. Jak bylo uvedeno, je mezi věřiteli i firma Xtrac, dodavatel komponenetů do převodových ústrojí. Líčení v Obchodního soudu v Londýně bylo odročeno o dva týdny, aby se obě strany pokusily dojít ke smíru. Pokud však nenajde Lotus řešení, hrozí nebezpečí, že na něj bude uvalena nucená správa, což by značně ztížilo jeho budoucnost. 

Společnost Xtrac dala jasně najevo, že nesplácení dlužných částek za dodané komponenty bude důrazně vymáhat. "Za posledních 15 měsíců jsme poskytli stáji značné množství dílů v dobré víře, že tým bude nadále pokračovat. Máme s vedením Lotusu dlouhodobý vztah a doufáme, že bude pokračovat i nadále. Musíme však požadovat, aby pohledávky byly uhrazeny, pak dojdeme k pozitivnímu výsledku. Věříme, že odročení soudu nám poskytne čas prodiskutovat s týmem všechny možnosti," prohlásil mluvčí Xtrac.

Matthew Carter, ředitel týmu Lotus, však možné důsledky právních kroků včetně likvidace značně bagatelizoval. Uvedl, že jednou z hlavních příčin tlaku některých věřitelů jsou špatné zkušenosti s jinými týmy, s nimiž měly potíže v loňském roce; proto požadují jistotu zaplacení pohledávek. "Hodně se o tom mluvilo a případy Caterhamu a Marussie situaci příliš nepomohly. Slyšení - které už bylo odročeno - je obvyklou součástí procesu s věřiteli, to se může stát."

Carter rovněž důrazně odmítl eventualitu, že by tato situace mohla narušit vztahy se sponzory. "Nacházíme se nyní v dobré situaci, že nedlužíme - kromě několika dodavatelů, což je běžná praxe - žádné bance. Nemáme žádné nesplacené úvěry, pouze pohledávky k akcionářům," tvrdí šéf Lotusu.

Objevují se však hlasy, že návrhy na konkursní řízení jsou důsledkem snah ze strany Renaultu osamostatnit se a odkoupit tým Lotus. Carter nadále trvá na tom, že byla učiněna pouze formální nabídka ze strany francouzské automobilky, ačkoliv v paddocku se už mluví o hotové věci.

Matthew Carter možnost odprodeje týmu popírá. | foto: Lotus F1 Team

Vyskytly se dokonce i spekulace, že Renault by nyní mohl počkat, jak dopadne návrh skupiny věřitelů a v případě, že by byl Lotus pod nucenou správou, bylo by jeho odkoupení ještě jednodušší. "Vím, že Renault zvažuje svůj návrat do F1, ale stále netuším, v jaké formě. Mám takový dojem, že by teď měli spíš řešit problémy se svým motorem a soustředit se na jeho lepší konkurenceschopnost," odráží poznámky o prodeji Lotusu Carter.

"Pokud je mi známo, akcionáři Lotusu mi opakovaně sdělili, že tým na prodej není. Ohledně naší situace se domnívají, že míříme správným směrem," dodává Carter a zdůrazňuje, že spekulace ohledně odprodeje podílu hlavního sponzora, firmy Genii, jsou neopodstatněné.

"Když jsem před 18 měsíci k týmu přišel, byl tu pětiletý plán, jak vyřešit některé problémy, uspořádat finanční záležitosti. Získali jsme motor Mercedes a máme cíl se posunout v tabulce Poháru konstruktérů na vyšší příčky. "Máme smlouvu s Mercedesem až do roku 2020 a z mého pohledu nás nevede nic k tomu, abychom na tomto kontraktu něco měnili," porhlásil Carter.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy