Ford uzavřel bohatou kapitolu své historie

Jaguar | foto: Jaguar Racing

Spolupráci Ford - Cosworth patří samostatná kapitola dějin automobilového výrobce.

Spolupráce, jež je lemována mnoho triumfy, byla však později nahrazena jiným vztahem. Ford koupil britskou motorárnu a spolu s týmem Jaguar měla dobýt svět Grand Prix Formule 1.

Tak se ale nestalo a Detroitu se nedařilo nejen na závodní dráze, ale především u zákazníků. Rozhodnutí o ukončení aktivity v F1 nebylo snadné, říká viceprezident Ford Motor Company Richard Parry-Jones.

„Po soupeření v motoristickém sportu ve spolupráci s Cosworth, bylo rozhodnutí opustit F1 velice těžké. Ford a Cosworth mají za sebou triumfy i prohry, ale zanechali jsme za námi bohaté dědictví a šampionáty získané těmi nejslavnějšími piloty a týmy motoristického sportu.“

V F1, patří Fordu první místo mezi dodavateli hnacích agregátů. Vozy s motorem Ford zvítězily ve 175 závodech Grand Prix, 13krát dopomohly pilotům k zisku titulu mistra světa a 10krát poháněly vozy týmu, jenž vyhrál Pohár konstruktérů…