Mercedes i Renault se chtějí vyhnout "válce" motorářů v F1, Wolff vyzývá k zodpovědnosti

Renault | foto: Renault Sport F1

Mercedes tvrdí, že se společně s Renaultem shodují na tom, že si F1 nemůže dovolit vývojovou válku v oblasti pohonných jednotek.

Red Bull, jenž je továrním týmem Renaultu, pohrozil, že se zasadí o zrušení pravidel zmrazujících vývoj motorů pro rok 2016. Podle nich Mercedes blokuje plány na uvolnění limitů v průběhu sezóny.

Sportovní ředitel Mercedesu Toto Wolff uvedl: "Žádná střízlivá společnost by neumožnila naprosté uvolnění pravidel. Renault a Mercedes se s tím plně shodují."

Šéf Red Bullu Christian Horner v Brazílii ale dokonce prohlásil, že by se F1 měla zbavit hybridních přeplňovaných V6 pohonných jednotek, které byly letos pracně zavedeny, a vrátit se k atmosférickým 2,4litrovým V8 motorům, s nimiž dominovali v předchozích 4 letech.

Wolff na to řekl, že v tom případě by Mercedes z F1 odešel, protože V8 už nejsou relevantní pro vývoj silničních vozů: "Pokud bychom upustili od současného formátu, můžu vám s jistotou zaručit, že by se automobilky kvůli stabilitě a udržitelnosti sportu a důležitosti hybridních technologií pro silniční vozy o dodávky jiných pohonných jednotek nezajímaly."

"Technologii těchto motorů bychom měli propagovat - závodíme s množstvím paliva o třetinu nižším než minulý rok a jezdíme rychleji. Renault velmi hlasitě prosazoval zavedení těchto motorů a podmínil tím své setrvání v F1 - a dnes jsme dospěli do této situace. Všechny ostatní věci, o kterých hovoříme, jsou zkrátka legrační," popisuje Wolff.


Mercedes se chce vyhnout zbytečným výdajům na "zbrojen" a plnému uvolnění vývoje, vyzývá Ferrari a Red Bull k zodpovědnosti v současném obtížném období (foto: Mercedes AMG F1 Team)

Dle současných pravidel mohou výrobci využít kvótu 32 bodů (žetonů) na změnu svých pohonných jednotek (pohonná jednotka je rozdělena na 66 bodů (podrobně jsme vysvětlovali zde) - je tedy možné upravit 48 % celé pohonné jednotky.

Ferrari a Red Bull požadují zavést dodatečnou vývojovou fázi uprostřed sezóny, která by končila v červenci. V současné podobě totiž musí být motory homologovány do konce února. Mercedes s tím neochotně souhlasí. Jeho soupeři ale žádají povolení využít v tomto období dalších 13 žetonů, německému týmu se to ale zdá moc - je pouze pro pět bodů navíc.

K úpravě pravidel pro příští sezónu dle libosti Ferrari a Red Bullu je třeba jednomyslného souhlasu všech. Při tvorbě pravidel na rok 2016 ale postačí souhlas většiny - soupeři pak tedy dokážou protlačit změny i přes nesouhlas Mercedesu.

Wolff to komentuje slovy: "Nikdo nemůže být pro celkovou válku motorářů v roce 2016. Nebude se to líbit žádné ze současných automobilek." Další vývoj by podle ně "ohromně zvýšil náklady, ale protože nechceme být vnímáni jako zastánci tvrdé linie, nabídli jsme kompromis, i když si ani tak nemyslím, že by to bylo správné."

"Vítáme soutěžení a inovace, ale musíme vnímat širší souvislosti udržení celého sportu. Buďme citliví: teď potřebujeme stabilitu a ne spory," vyzývá sportovní ředitel Mercedesu. Menší týmy se trápí, Caterham s Marussií zkrachovaly a šance na jejich vzkříšení je nejistá.


Red Bull chce po letošní frustrující sezóně znovu dominovat - nalil peníze do Renault Sports F1 a stal se jeho továrním týmem (foto: Renault Sport F1)

Náklady na pohonné jednotky stouply dvou až trojnásobně oproti předchozímu roku, byť taková tvrzení jsou podle Wolffa nepřesná - podle něj došlo pouze k pětinovému nárůstu za předpokladu, že do ceny loňských V8 motorů byla započítána i hybridní část (tehdy KERS).

"Rozhodně budeme velmi hlasití, pokud dojde k situaci, že se někdo rozhodne pro sundání rukavic v roce 2016 a naplno se vrhne do války v oblasti motorů. Je naprosto jasné, jak by to bylo vůči sportu nezodpovědné v prostředí, ve kterém jsme právě přišli o dva týmy a kdy hovoříme o finančních potížích dalších týmů, pokud někdo bude chtít bojovat," shrnuje Wolff.

Další jednání o budoucnosti vývoje pohonných jednotek proběhne příští týden v Abú Zabí. Snad dojde k posunu v jednání mezi týmy a F1 vykročí z krize, do které se dostala také kvůli nerovnoměrnému rozdělování peněz.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 27 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy