Jaký je okruh v Soči? Představení výzev zbrusu nové ruské dráhy (+ video)

Sauber | foto: Sauber Motorsport AG

Jak vypadá nová ruská trať v olympijském Soči? Pro týmy je velkou neznámou, protože na ní míří vůbec poprvé. Jaké technické výzvy pro ně představuje?

Rusko je 31. zemí, v níž se pojede závod Formule 1, a Soči 72. okruhem, na který týmy zamíří k 913. velké ceně - mimochodem jako jediné na světě, které vede dějištěm Olympijských her (konkrétně únorové 22. zimní olympiády).

Zbrusu nová trať měří 5848 metrů a na piloty v neděli čeká 53 okruhů, což dohromady činí 309,732 km. Těšíme se tedy na další zajímavou bitvu - ve zbytku sezóny je ve hře ještě 125 bodů pro jednoho jezdce. Vedoucí dvojici dělí 10 bodů, Ferrari si dělá zálusk na třetí místo Williamsu a šestý McLaren ztrácí na Force Indii před sebou pouhý bod.

Jedno kolo je dlouhé, co do vzdálenosti jej letos převyšují pouze Spa a Silverstone. Dráha je 13 - 15 m široká, obsahuje celkem 18 zatáček: 12 pravotočivých a šest levotočivých - závodit se tedy bude ve směru hodinových ručiček.

Na dlouhé rovince před druhou zatáčkou by vozy měly přesáhnout rychlost 320 km/h, s plně otevřenými škrticími klapkami tam urazí 14 sekund (od poslední zatáčky naplno skrz první a pak dalších 650 metrů před druhou). V nejpomalejším místě třetího sektoru rychlost spadne na 85 km/h.


Mapa zbrusu nového okruhu v ruské Soči (zdroj: FIA), přes Google Maps zde

Průměrná rychlost na kolo se dle simulací pohybuje kolem 215 km/h (v kvalifikaci, v závodě kolem 200 km/h) a časy na kolo kolem 1:36,9 min. Na plný plyn se pojede cca 56 % kola, což je nad průměrem běžných městských okruhů.

FIA pro Soči určila dvě nezávislé DRS zóny: první na startovní/cílové rovince před zatáčkou č. 2, ta druhá se bude nacházet mezi zatáčkami č. 10 - 12. Odstupy mezi vozy se budou měřit před 1. a 10. zatáčkou.

Trať hodně připomíná Singapur (či bývalou Valencii), týmy proto budou volit podobné úrovně přítlaku - kvůli delším rovinkám než v Singapuru budou o něco málo nižší. V trénincích budou pečlivě vyhodnocovat kompromisy mezi přítlakem a maximálními rychlostmi.


Předpověď počasí hlásí slunečný víkend (zdroj: f1.com)

Dostatek přítlaku na předním křídle bude potřebný v táhlé a rychlé zatáčce č. 3, kde budou mít monoposty tendenci k nedotáčivosti, a v mnoha 90° zatáčkách. Rozdíly mezi vozy by měly být podobně jako v Singapuru poměrně malé.

Největší výzvou je pro týmy u nového okruhu korelace dat mezi simulacemi a výkonností na dráze. Přípravy jsou bez reálných dat náročnější a zátěž pro inženýry během víkendu ještě vyšší než obvykle. Mnoho stájí v pátek zvolí konzervativní přístup k průzkumu podmínek, v průběhu víkendu pak budou volit čím dál agresivnější přístup.

Opotřebení brzd je průměrné, stejně jako nároky na jejich chlazení. Tvrdé zpomalení (2,5 sekundy na brzdě) na piloty čeká před zatáčkou č. 2 a 13. Během kola je dostatek příležitostí k tomu, aby brzdy nevychladly. Brzdí se celkem na 12 místech a jezdci brzděním tráví 10 % kola.

Před zatáčkou č. 2 se dle simulací společnosti Brembo (bez DRS) zpomaluje z 312 na 107 km/h na 105 metrech za 1,94 sekundy. Na piloty působí přetížení 5,27 G a na pedál přitom musí vyvinout tlak o síle 126 kg. Brzdový výkon v tomto místě dosahuje 2046 kW. Podrobné údaje o brzdění do ostatních zatáček najdete zde.


Nekonečná rychlá zatáčka č. 3 (foto: Williams F1 Team)

Z pohledu pohonných jednotek je náročnost hodnocena takto (1 - nejsnazší, 5 - nejtěžší):
- motor s vnitřním spalováním (ICE): 2
- MGU-K: 4
- MGU-H: 4
- baterie: 4
- rekuperace energie: 4
- spotřeba paliva: 3

ICE a turbo dostávají nejvíce zabrat hned v úvodu kola, dlouhým úsekem na plný plyn. Pod podobným tlakem ale budou již jen na jednom místě dráhy: mezi zatáčkami 10 a 13 (druhá DRS zóna).

Druhý sektor je jinak o krátkých dávkách plynu a lehkém brzdění do pomalých zatáček, proto má MGU-K dostatek příležitost se zde dobít. Tuto možnost poskytuje i začátek poslední obdélníkové sekce a 2 výše zmíněná místa s tvrdým brzděním. Náročnost na převodovku je průměrná.

Přípravy motorářů na novou trať vyžadují množství příprav, dokáži však celkem efektivně pracovat také s daty s jiných okruhů s podobnými vlastnostmi - například nedávná návštěva Singapuru se stejnou směsicí úzkých zatáček propojených intenzivními rovinkami.

Renault očekává, že charakteristika dráhy bude jejich pohonné jednotce Energy F1-2014 "docela dobře vyhovovat." Zajímavostí je, že se podle francouzského výrobce týmy nebudou muset v Soči přiblížit 100kg limitu paliva pro závod - délka okruhu i prudké akcelerace budou totiž vyváženy rekuperací energie letošních pokročilých ERS systémů.

Pirelli do Ruska veze měkkou a středně tvrdou směs. Tato kombinace by měla pokrýt širokou škálu scénářů na novém okruhu. Letos jsme se s ní setkali již v Austrálii, v Bahrajnu, v Číně, v Maďarsku či v Belgii.


Video z průjezdu nového okruhu v Soči ve hře F1 2014 od Codemasters (zdroj: IGN/Youtube)

 

Stav součástí pohonných jednotek před Velkou cenou Ruska: zde.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 11 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy