Špionážní aféra v roce 2007 byla ve Formuli 1 velkým skandálem. Vše se tehdy vyřešilo rekordní pokutou ve výši 100 milionů USD pro McLaren. Do týmu z Wokingu se totiž dostala důvěrná data z Maranella a také jich bylo náležitě využito. Za celou touto aférou stáli dva hlavní protagonisté - tehdejší technické šéf McLarenu, Mike Coughlan, který nedávno odešel z Williamsu, a šéfmechanik Ferrari, Nigel Stepney.
Až teď vyložil Stepney svůj názor na to, co se tehdy stalo. V magazínu 'RaceCar-Engineering' vyčítá svému tehdejšímu zaměstnavateli, že se nedržel pravidel. Přiznává ale, že tím svůj bývalý tým předáním citlivých dat McLarenu poškodil. Obvinění, že to byl právě on, kdo předal složku s těmito informacemi Coughlanovi, odmítá.
"Rád vyhrávám, ale s férovými prostředky. Ale když jsem byl tam [u Ferrari], tak se některé věci dělaly proti mé srsti, nesouhlasil jsem s nimi," říká Stepney velmi zajímavá fakta o Ferrari. Konkrétně šlo o flexibilní podlahu vozu a také zadní křídlo nebylo úplně košér. Alespoň to tvrdí Stepney, šlo o závod v Austrálii roku 2007. V tomto závodu vyhrál Kimi Räikkönen jezdící za Scuderii, jeho vítězství tedy bylo dosaženo podle názoru bývalého šéfmechanika nelegálně.¨
Vítěz VC Austrálie, Kimi Räikkönen, se na konci roku stal mistrem světa o pouhý bod před tehdejší dvojicí jezdců McLarenu Alonsem a Hamiltonem
Právě o nelegálnosti vozu podle svého vyjádření Stepney hovořil se svým bývalým kolegou od Ferrari, Coughlanem. Ten už byl ale tou dobou u McLarenu: "Já jsem byl názoru, že to není správné. Uznávám, že to byla moje chyba, hovořit o takové záležitosti, avšak vyhrát závod s nelegálním autem není podle mě fair. Vydal jsem se proti proudu."
Když se informace dostaly k šéfovi McLarenu, Ronu Dennisovi, požádal FIA o vyjasnění pravidel. Podlaha Ferrari byla zakázána, křídlo však ne. Ve prospěch sportu se ale McLaren rozhodl nenapadnout výsledky úvodní GP Austrálie roku 2007. Jaký byl podle Stepneyho důvod, proč jeho bývalý tým porušoval pravidla? "Schumacher byl pryč, Brawn též, jen Rory [Byrne] ještě zůstal. Pod Rossem jsem se cítil dobře.
Stejně jako Barnard [John Barnard, bývalý šéftechnik týmu] byl Ross člověkem, který dokázal převzít odpovědnost. Když odešel, mohl jsem se já dostat do jiné pozice, kdybych býval chtěl. Jenže já jsem měl pocit, že začínám pociťovat svoje hranice. Pak už jsem ale v týmu neměl tak dobrý pocit. A když jsem se vzepřel, začal celý ten problém."
Nigel Stepney s Felipem Massou v Malajsii 2006
(foto: Scuderia Ferrari)
Stepney přiznává, že nadále zůstává s Coughlanem v kontaktu, odpovědnost za špionážní aféru však převzít nechce: "Mluvil jsem o něčem, ale vše se dostalo tak trochu mimo kontrolu. Co se ale předání dat týče: Oni mi ukázali tento dokument a já jsem asi 90 % z těch informací ještě nikdy neviděl."
FIA tehdy varovala všechny týmy nějak zapojené v motorsportu před tím, aby Stepneyho zaměstnaly, na začátku roku 2008 však našel místo v závodní stáji Gigawave účastnící se šampionátu FIA GT. Od té doby pracuje v tomto odvětví a od té doby pociťuje zadostiučinění. "Šest měsíců poté Mosley varování před najmutím mé osoby stáhl. Myslel si, že se toho v zákulisí odehrálo více, než bylo patrno. Já mám dokonce i dopis s nabídkou práce od FIA. Odmítl jsem jí ale."