Plusy a mínusy uveřejňované radiokomunikace mezi inženýry a piloty

Pirelli | foto: Pirelli

Andrew Shovlin z Mercedesu: "Všechny týmy dávají pozor na to, o čem si povídají jiní piloti se svými inženýry."

V posledních letech mají fanoušci Formule 1 příležitost víc a víc poslouchat v přímých přenosech komunikaci mezi závodními inženýry a piloty.

Podle Andrewa Shovlina, inženýra z týmu Mercedes, to může svádět k podceňování této komunikace. „Dalším problémem je, že komunikace někdy probíhá za pomoci domluvených kódů. Existuje spousta věcí, které si musí inženýři a piloti sdělit bez toho, aby to poslouchal někdo jiný.

Radiokomunikace je zajímavá samozřejmě i pro soupeře. „Čím je informace zajímavější pro soupeře a čím je větší pravděpodobnost, že ji také uslyší, tím větší je snaha o to, aby byla pro něj nesrozumitelnější.“

Shovlin podporuje snahu vysílat v přenosech radiokomunikaci, protože to pomáhá fanouškům zorientovat se. Je to ale dvousečná zbraň. Přiznává, že informace pomáhají i soupeřům, kteří ji pozorně sledují. „Když se díváte na závod v televizi, pomáhá Vám radiokomunikace lépe pochopit, co dělá tým a jeho pilot, co si myslí a jak reagují na průběh závodu. Jenže všechny týmy dávají pozor na to, o čem si povídají jiní piloti se svými inženýry.“

Andrew Shovlin použil pro osvětlení názorný příklad, jak využít radiokomunikace konkurenčního týmu: „Jestli slyšíte, že vůz, který má před Vámi náskok 15 sekund, má problémy se svou převodovkou, nebo s brzdami, na svého pilota přirozeně zvyšujete tlak.“

Co se týče kódování radiokomunikace, Ferrari to občas řeší italštinou.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 10 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy