Bývalý šéfmechanik McLarenu o "tajném" testu Mercedesu: Proč získali obrovskou výhodu

Mercedes F1 W04 | foto: Mercedes AMG F1 Team

Bývalý hlavní mechanik McLarenu Marc Pristley popisuje, kolik toho mohl Mercedes získat během nedávného třídenního (15. - 17. 5.) soukromého testu pneumatik s Pirelli.

"Když jedete absolvovat aerodynamický test [na rovince], FIA tam celkem často vyšle svého zástupce s vámi.

Musíte je informovat, že se test uskuteční. Často někoho posílají, aby se zkrátka ujistili, že se vše děje správným způsobem, že neděláte nic, co byste neměli, že neujedete více kilometrů, než byste měli, a takové věci. Z tohoto pohledu měli otevřené dveře k nasazení jakýchkoliv senzorů, otestování čehokoliv, jakéhokoliv vývojového zařízení.

Celá továrna chce při testech něco zkoušet
Ať už testujete na rovince nebo absolvujete plný test na dráze, celá továrna vyrazí a chce na voze něco zkoušet. Ať už jde o nějaká čidla, nové díly, něco experimentálního - každé oddělení chce něco na vůz nasadit. Jde o velmi vzácnou příležitost, obzvlášť v těchto dne, kdy je testování na dráze tak omezeno. Představuje to pro ně obrovskou šanci vyzkoušet všechno možné.

Téměř jistě budete mít na voze různé aerodynamické senzory. Určitě, protože to je něco, co můžete pří jízdě vozu po celý den monitorovat. Aerodynamické oddělení do toho bylo silně zapojeno.


Vítejte v Barceloně (foto: Mercedes AMG F1 Team)

Ověření spolehlivosti nových dílů
Měli určité potíže se svým hydraulickým zavěšením, takže jen samotný čas na dráze s těmito věcmi je obrovskou pomocí. Mohli systém například vyladit, aby překonali problémy, které nedávno měli. Absolvovali třídenní test, během kterého to mohli dokázat, zatímco ostatní tuto příležitost neměli.

Když máte nové díly pro velkou cenu, mívali jsme zadaný počet kilometrů - pokud je díl na na voze neabsolvoval, nemohl jít do závodu. Musel ujet určitý počet kilometrů a prokázat, že je bezpečný a funguje správně.

Dnes to moc lehce nejde. Můžete to dělat pouze v pátek nebo na testovací stolici v továrně. To je další způsob, jak mohli získat - nasazovat díly na auto, nově vyrobené věci, spoustu jich mohli tímto způsobem schválit. Z hlediska prokázání spolehlivosti kteréhokoliv dílu získali ohromnou výhodu.

Zapojení závodních pilotů? Nešlo tedy jen o pomoc Pirelli
Z toho, že Mercedes do testu zapojil své současné závodní piloty - a zejména z toho, že použil oba - usuzuji, že během testu získali strašně moc.


Mercedes v rámci pomoci Pirelli místo testovacích pilotů nasadil ty závodní - proč?
(foto: Mercedes AMG F1 Team)

Nešlo jen o to udělat něco pro Pirelli. Kvůli tomu by mohli jednoduše povolat Anthonyho Davidsona či někoho jiného, což by pro ně bylo užitečné stejně pro získání korelace mezi simulátorem a skutečným vozem.

Existuje spousta věcí, které mohli udělat jen pro to, aby pomohli Pirelli, ale fakt, že rozdělili dny mezi své dva letošní závodní piloti, mi hodně napovídá.

Všichni víme, že jednou z těch velkých věcí jsou momentálně pneumatiky a způsob, jakým je piloti využívají, jak zacházejí s vozem - nejde jen o provoz auta.

Myslím, že téměř toho získali hodně díky těm dvěma klukům ve voze a se všemi těmi věcmi - zaznamenáváním teplot, tlaku pneumatik a všech těch dalších věcí. Téměř jistě měli nasazeny teplotní kamery, infračervené a teplotní čidla. Samozřejmě měli svá čidla pro tlaky pneumatik a všechna ostatní, která normálně používají.

Během jízdy o deseti kolech, ať už měli jakékoliv pneumatiky, mohli pozorovat, jak odlišné jízdní styly ovlivňují tyto parametry. To jsou věci, které nemáte moc příležitostí testovat. Jediná šance je během pátečních tréninků před velkou cenou - to ale v těchto dnech samozřejmě potřebujete vyzkoušet spoustu jiných věcí.


Mercedes během testů v Barceloně podle Marca Pristleyho získal ohromnou výhodu
(foto: Mercedes AMG F1 Team)

Možnost přímého srovnání s daty ze závodního víkendu
Mít tedy šanci je vyzkoušet, navíc na okruhu, kde navíc nedávno získali data během tří dnů závodního víkendu, je podstatné, můžete přímo srovnávat. Myslím, že v tomto směru získali obrovskou výhodu už jen tím, že nechali své piloty zkoušet různé věci v různých částech okruhu a při tom pozorovali, jak se věci jinak chovají, než během předchozích tří dnů před závodem.

Je to tak vzácná věc - mít možnost takto testovat. Podle mě při tom získali strašně moc i z pohledu pilota."

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 51 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy