Obecné poznatky, co zatím víme?
Opět se technická vychytávka týká křídel. Jen připomeňme, že vloni se dlouho diskutovalo o ohebných křídlech, především pak u týmů Red Bull a Ferrari. FIA poté musela zavést přísnější testy ohebnosti křídel, aby zabránila týmům je používat.
Jenže co se jednou inženýři naučí, už neradi zapomínají. V tichosti se na předních křídlech pracovalo i nadále. McLaren našel zřejmě skulinu v pravidlech. Pozorovatelé tvrdí, že se jejich přední přítlačné křídlo při zatížení otáčí dozadu podél horizontální osy. McLaren měl sadit tuto novinku na své vozy během Grand Prix Maďarska.
Podle německého auto motor und sport má už svoji verzi tohoto řešení také stáj Red Bull a poprvé ji nasadila v Singapuru. Právě křídla by mohla být příčinou, proč poslední závody vyhrávají právě vozy McLarenu nebo Red Bullu.
Na fotce jsou jasně patrné dva šrouby, které drží přední křídlo Force India (v oranžové části pylonu)...
Jenže této novinky si už všimlo i Ferrari, které to oznámilo FIA. Při detailnějším prostudování fotek vozu se totiž ukazuje, že přední křídlo je uchyceno ke dvou pylonům, které jej drží na nose vozu, pouze jedním šroubem, a tak může docházet při zatížení k jeho pootočení dozadu podél horizontální osy, což může snižovat aerodynamický odpor.
Jak takové křídlo pomůže?
Střední část předního křídla (50 centimetrů) je přesně formulována pravidly. Pokud se týmům opravdu podařilo vymyslet otočné křídlo, tak má dvě výhody: 1) na rovinách je snížen aerodynamický odpor, takže je možné dosahovat větší maximální rychlosti než by bylo s takto nastaveným křídlem jinak možné a 2) pod podlahou vozu proudí vzduch efektivněji, což by mohlo pomáhat i difuzoru.
Délka nosu ve Spa
Řešení Red Bullu má být ještě extrémnější než McLarenu, má se za to, že právě kvůli tomu v Singapuru nastoupila rakouská stáj s delším nosem (můžete porovnat na fotkách). Bude zajímavé sledovat, jak na nové křídlo zareagují techničtí komisaři, ti by mohli křídlo otestovat už v Japonsku.
Délka nosu v Singapuru
Vyjádření týmu McLaren
"Nevím o tom, že by mezi FIA a týmy probíhala přímo na toto téma nějaká diskuze. Že to ale nevím neznamená, že neproběhla, ale asi bych to věděl. Myslím ale, že pravidla jasně požadují, aby byla přední křídla rigidní. Jenže je jasné, že žádná věc není absolutně nepružná a neohebná. Čas od času se objeví jisté diskuse mezi týmy, když si některé z nich myslí, že jiný tým má křídla na jeho vozech až moc ohebná nebo něco podobného. Podle nás ale my, jako McLaren, neděláme nic špatného, takže se nebojíme, že by nás něco mohlo poškodit," říká za stáj McLaren Martin Whitmarsh.
"Technické oddělení FIA musí zůstat bdělé a neustále testovat přední i zadní křídla a vůbec další systémy, aby si byli jisti, že všichni dodržují pravidla. To týmum ale nebrání, aby se pokusili vymyslet kreativní řešení, které by obešlo původní záměr pravidel."