FIA vydala nové nařízení zakazující praktiky Red Bullu: Co se mění?

Renault | foto: Renault Sport F1

FIA dnes zaslala týmům novou technickou směrnici, v níž zakazuje týmům hrátky s točivým momentem při mapování motorů, jak to dělal Red Bull.

Rakouský tým byl v neděli obviněn z toho, že ve středních otáčkách v Německu díky opožděnému zážehu údajně používal nižší krouticí moment při naplno otevřených škrticích klapkách než v předchozích závodech, což pilotům pomáhalo s ovladatelností vozu podobně jako kontrola trakce, přičemž navíc získávali přítlak díky opožděnému zážehu a horkému foukání.

Nové pravidlo, které bude platit již tento víkend v Maďarsku, nyní omezuje, nakolik mohou týmy změnit specifická počítačová nastavení, tzv. mapování, jež určuje množství krouticího momentu motoru za různých podmínek.

Podle soupeřů Red Bull nejasného výkladu zneužíval pro horké foukání a získávání aerodynamické výhody proti duchu pravidel. Článek 5.5.3 určuje, že motor nesmí dodávat na kola méně výkonu, než je schopný.

V čem byl problém? FIA za limit považovala maximální možný točivý moment, Red Bull si pravidlo vyložil tak, že motor nesmí poskytovat nižší točivý moment, než pro který byl na daný den naprogramovaný.

Protože týmy svá mapování závod od závodu mohou měnit, Red Bull nebyl potrestán - v pravidlech se totiž nepíše nic o tom, jak velké mohou být změny před tím, než by byly označeny za nelegální.

FIA tuto skulinu nyní uzavírá s tím, že týmy požádala o nominování kterékoliv motorové mapy použité v prvních čtyřech závodech - ta nyní bude sloužit jako referenční mapa.

V technické směrnici se píše: "Nad hranicí 6 000 ot./min se maximální krouticí moment motoru nesmí měnit o více než +/- 2 % (vzhledem k referenční mapě), úhel zapalování se nesmí lišit o více než 2,5 %."


Ovlivní nové nařízení rychlost Red Bullu, popř. i jiných týmů?
(foto: Red Bull Racing)

Opožděný zážeh je běžnou metodou, která se používá při brzdění motorem, minulý rok ji však týmy zneužívaly pro foukání horkých plynů do difuzoru, i když pilot neměl sešlápnutý plynový pedál. Přestože to je však letos zakázáno, přední týmy se stále snaží využívat výfukové plyny pro zlepšení aerodynamického výkonu.

V Německu si FIA posvítila na Red Bull, který horké foukání používal již v předchozích závodech. Řešení je pro rakouský tým jednoduché - návrat k předchozímu mapování. Je však otázkou, nakolik to ovlivní jeho konkurenceschopnost.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 11 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy