Kvalifikace: Přehled časů a maximálních rychlostí v sektorech

McLaren | foto: McLaren

KVALIFIKACE V BAHRAJNU - PŘEHLED ČASŮ V SEKTORECH A MAXIMÁLNÍCH RYCHLOSTÍ; Pojďme se podívat na nejrychlejší časy v jednotlivých sektorech, které více napoví o výkonností jednotlivých vozů. Pro srovnání si ukážeme také maximální rychlosti, které v nich piloti dosahovali.

Na úvod si nejprve připomeňme rozvržení jednotlivých sektorů na Bahrajnském mezinárodním okruhu. Ten první končí těsně před zatáčkou č. 5: obsahuje tři pomalé zatáčky a jednu rovinku.

Prostřední sektor obsahuje směsici zatáček od pomalé osmé či desáté, do níž se brzdí při bočním přetížení a piloti zde často bokují kola, po velmi rychlou 11. a 12. zákrutu, za níž začíná třetí sektor obsahující rovinku před poslední zatáčkou i za ní.

Čidla pro měření rychlostí se nacházejí vždy na pomezí sektorů, do přehledu jsem přidal i měření z čidla na konci startovní rovinky (speed trap), dle něhož třídím tabulku č. 2.


Mapka okruhu s vyznačením DRS zóny pro zítřejší závod (podklad: f1.com)

Poslední letmé kolo vyšlo skvěle úřadujícímu mistrovi světa Vettelovi - výborně dobrzdil do první zákruty, poskládal do něj své nejlepší sektory (totéž se v Q3 povedlo i Buttonovi, Rosbergovi, Ricciardovi, byli však o něco pomalejší) a ziskem pole-position nám dal vzpomenout na minulou sezónu.

V prvním sektoru vládly Red Bully, které sice na rovinkách nedosahovaly nejvyšší rychlosti, ale díky dobré aerodynamice a vyššímu přítlaku dokázaly zatáčky projíždět rychleji. Opačný přístup zvolili u Lotusu či Force Indie, kde trochu přítlaku obětovali ve prospěch vyšších rychlostí na rovinkách, což by se jim zítra mohlo hodit při předjíždění, budou-li zvládat v horku opotřebení pneumatik.

Hamilton zřejmě zvolil také o něco nižší přítlaku, McLaren MP4-27 je však z pohledu aerodynamiky efektivnějším vozem, což v Q3 doložil o půl sekundy rychlejším časem než Grosjean, přičemž na konci cílové rovinky byl o necelý 1 km/hod pomalejší. Button, který včera s vozem nebyl příliš spokojený, zvolil o něco vyšší přítlak než jeho týmový kolega, na něhož ztratil 2 desetiny.


Tabulka č. 1 - Časy v jednotlivých sektorech

Teploty dnes byly vysoké, což dávalo zabrat zejména zadním pneumatikám, které musí vytvářet trakci ve středně rychlých zatáčkách, jež jsou v Sákhíru zastoupeny ve velkém počtu. Ty byly často špinavé a zanesené pískem, proto se časy na kolo v průběhu kvalifikace dramaticky zlepšovaly, což vedlo k některým překvapením, jak týmy hledaly kompromis mezi šetřením pneumatik a zajetím dostatečně konkurenceschopného času k postupu do další části.

Potvrdilo se, že vyšší teploty budou vyhovovat McLarenu a Red Bullu, který z měkké směsi dnes dokázal vyždímat poslední kapičku výkonnosti. Vzhledem k tomu, jak je pole z pohledu čisté rychlosti letos vyrovnané, se každá drobná výhoda násobí - proto jsou pneumatikové strategie ještě důležitější.

Podle Pirelli v závodě jejich měkká pneumatika vydrží 18 - 20 kol, středně tvrdá 23 - 25. Očekává pouze tři zastávky s tím, že někteří to možná opět risknou jen na dvě. Týmy dnes nestanovují předem pevnou strategií, ale o počtu zastávek se rozhodují až v průběhu závodu (obvykle mají variantu A a B) - dle vlastní výkonnosti i chování soupeřů. Rozdíl mezi směsmi v časech na kolo by se měl pohybovat kolem 0,6 - 0,8 sec.


Tabulka č. 2 - Přehled maximálních rychlostí

Přehled všech časů jednotlivých pilotů: zde.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 23 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy