FIA zakazuje systém pro stabilizaci světlé výšky

FIA | foto: FIA

Systém pro udržování světlé výšky, který vyvinul Lotus, byl pro sezonu 2012 zakázán. FIA to týmům oznámila včera večer.

Zatím není jasné, proč FIA tento systém (více o něm včetně obrázku zde) zakázala. Poté, co se tento koncept dostal na světlo světa, měl původně od automobilové federace zelenou. 

Je možné, že některý z rivalů Lotusu FIA přesvědčil o tom, že systém je v rozporu s pravidly. Informaci o zákazu jako první vynesl do světa hlavní provozní inženýr Williamsu Mark Gillan v internetovém vysílání pořadu The Flying Lap.

"FIA právě tento systém zakázala," řekl. Zabýval se vůbec Williams tímto systémem? "Chvíli jsme ho zkoumali. Určitě ovlivňuje aerodynamiku vozu. Vše, co snižuje světlou výšku přední části vozu, je z pohledu aerodynamiky výhodné."

Systém byl poprvé nasazen v loňském testu nováčků v Abú Zabí. Udržoval při brzdění světlou výšku vozu a pomáhal tedy se stabilitou vozu v zatáčkách.

Jako první začalo s kopírováním systému Ferrari. Během tradiční akce Wrooom o něm promluvil i šéf Ferrari Stefano Domenicali: "To, o čem mluvíme, udržuje světlou výšku při brzdění. Vím, že tam byla nějaká komunikace mezi týmy a FIA ohledně tohoto řešení. 

Čekáme pouze na finální rozhodnutí, jestli je legální, nebo není. Určitě se ale o vývoj zajímáme, protože může přispět k lepším výkonům. Musíme ale počkat, co na to řekne FIA."


Lotus (bývalý Renault) v testu nováčků v Abú Zabí
(zdroj: Lotus Renault GP)

Ne všichni ale vidí v systému výhodu. Pochybuje o něm například šéf mistrovské stáje Red Bull, Christian Horner: "Je to jako se vším. Je to o tom, jak systém funguje a jak ho integrovat do auta. To musí fungovat jako celek, ne po jednotlivých dílech. Zdá se to být zajímavé, ale nejsem ta správná osoba, která by to měla komentovat."

Jak to tedy Horner vidí? Legální, nebo ne? "To není otázka pro mě, ale spíš pro Charlieho Whitinga (ředitele závodů). Já jsem to blíže nezkoumal."

Systém Lotusu byl mechanický a byl aktivován brzdým momentem při sešlápnutí brzdového pedálu. Původně ho FIA schválila, protože byl součástí zavěšení a proto nebyl shledán jako pohyblivý prvek ovlivňující aerodynamiku. Proč nyní dochází ke změně, to se brzy dozvíme.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 22 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy