V minulých letech se na nedostatek předjíždění v F1 snesla vlna kritiky. FIA hledala způsoby, jak zvýšit počet předjížděcích manévrů, proto v minulé sezóně zavedla DRS. Díky němu se podle Lowa týmy mohly vyhnout nákladným úpravám svých monopostů.
Díky tomuto systému má pilot možnost zvednout horní klapku zadního křídla, což vede ke snížení aerodynamického odporu a tím i dosažení vyšší maximální rychlosti, což zvyšuje šanci na předjetí soupeře.
V minulé sezóně jsme byli svědky rekordního počtu předjížděcích manévrů. Velký podíl na tom však nese i nový dodavatel pneumatik Pirelli. DRS mnoho lidí kritizuje, protože předjížděcí manévry s využitím DRS považují za umělý.
Systém se nezamlouvá ani bývalému designérovi monopostů F1 Garymu Andersonovi, který pro Autosport uvedl: "Samozřejmě, DRS zvýšilo počet předjížděcích manévrů, ale udělalo to z předjíždění nudnou záležitost. Systém DRS je pouze náhradní řešení do doby, než někdo upraví pravidla tak, aby bylo předjíždění možné samo o sobě a jezdci mohli dát najevo svůj skutečný talent a schopnosti." Jeho podrobné zhodnocení DRS za minulý rok najdete zde.
Paddy Lowe však zavedení této novinky pro BBC brání: "Na DRS je skvělé to, že se alespoň můžeme posunout vpřed těch diskusí o snahách změnit aerodynamické vlastnosti vozů k pokusům o zlepšení předjíždění. Podařilo se nám nalézt něco mnohem spolehlivějšího, levnějšího, snadnějšího a efektivnějšího. Rovněž to je možné dolaďovat závod od závodu."
Jenson Button v Kanadě s aktivovaným DRS (foto: Vodafone McLaren Mercedes)
Podle FIA DRS minulou sezónu fungovalo všude krom prvního závodu v Melbourne a Velké ceny Evropy ve Valencii dle očekávání. V letošním roce proto zřejmě sáhne k drobným úpravám.
V Austrálii se přemýšlí o přidání druhé DRS zóny, která by se nacházala za první šikanou. Piloti by se v první zóně na cílové rovince mohli přiblížit soupeři na dostřel 1 sekundy a v té druhé by se mohli pokusit o předjetí. Pro nejnudnější závod roku ve Valencii se uvažuje o jednoduchém prodloužení zóny před zatáčkou č. 12.