Renault vylepšil svůj aerodynamický tunel: Co zahrnoval přechod z 50% na 60% model?

aerodynamika | foto: BMW Motorsport

Renault hodlá podstatně vylepšit aerodynamickou stránku svého vozu díky rozsáhlým úpravám větrného tunelu v továrně v Enstone. Co tato změna pro tým F1 představuje?

Tým se rozhodl tento měsíc na 12 dní uzavřít svůj aerodynamický tunel, aby jej vylepšil. Díky tomu v něm bude moci pracovat s většími (60%) modely - jedná se tedy o podobnou úpravu, kterou provedlo před sezónou (byť ne příliš úspěšně) Ferrari v Maranellu.

Technický ředitel Renaultu James Allison vysvětluje, co práce obnášely a jaký přínos to bude mít pro vývoj vozu: "Naše vylepšení nám umožní přejít z 50% na 60% modely. Když to takto řeknete, tak to nezní jako moc velká změna, ale každý aerodynamik by s tak velkým rozsahem prací, které s tím souvisejí, souhlasil.

I když je nazýváme modely, výraz to přesně nevystihuje, protože to vyvolává dojem nějaké hračky. F1 modely pro aerodynamický tunel jsou ale tak složité a téměř tak drahé, jako jejich protějšky v plné velikosti.

Jsou krásným dílem inženýrů a od aerodynamického oddělení si takové vylepšení žádá důkladné promyšlení pracovních postupů, aby přitom nepřišel zkrátka současný vývoj vozu," vysvětluje technický ředitel Renaultu.

"Krom modelu je třeba navíc učinit změny v infrastruktuře tunelu: museli jsme přepracovat systém uchycení  modelů a kol, aby vše sedělo s novým návrhem. Museli jsme vyvinout nové elektronické měřicí systémy, aby se vyrovnaly s vyššími tlaky.

Protože každá část je o 20 % delší, má o 44 % větší obsah povrchu a o 73 % větší objem. Museli jsme vylepšit naše výrobní systémy, abychom se ujistili, že zvládneme připravovat všechny ty tisícovky komponent pro testování v aerodynamickém tunelu při stejném tempu jako předchozí 50% prvky."


Ilustrační foto - model vozu F1 v aerodynamickém tunelu
(zdroj: Team Lotus)

Největším problémem dle Allisona bylo samotné zastavení provozu tunelu na 12 dní. Podle něj ale poslední výsledky náklady a ztrátu potenciálního vývoje vynahrazují.

"Museli jsme přepracovat pracovní část tunelu, aby se tam vlezl větší model. Kvůli tomu jsme museli  jeho provoz na 12 zastavit, rozebrat celou tu pracovní část tunelu až na její holou kostru a potom znovu sestavit pro nový model. To představuje obrovský rozsah prací, jsem však hrdý na to, že jsme to dokázali, aniž by to mělo na náš program další vliv než těch 12 ztracených dní vývoje.

Jsem také spokojený s tím, že následující týdny ospravedlnily tuto investici, protože byly z hlediska získaného přítlaku velmi plodné. Naší výzvou nyní je tito zisky realizovat na závodní dráze," dodává Allison.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 5 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy