Okruh v belgickém Spa - Čím je zajímavý?

Sutil, Adrian | foto: Spyker F1

Třináctý závod letošního ročníku Formule 1 bude hostit nádherný a mezi piloty velmi oblíbený okruh v belgickém Spa. Čím je zajímavý a jaké jsou jeho technické parametry?

Spa-Francorchamps je jedním ze čtyř okruhů, který hostil závody Formule 1 v jejím prvním ročníku v roce 1950. Jeho délka dnes přesahuje o 4 metry 7 kilometrů, což je sice jen polovina původní vzdálenosti (14,12 km), přesto patří k nejdelším v kalendáři. Na vítěze nedělní Velké ceny Belgie čeká 44 kol a celkem 308,052 km.

Ke zkrácení a zvýšení bezpečnosti došlo po dlouhé pauze (1971 - 1982, 1984) až v 90. letech. Jen pro zajímavost: v roce 1970 zajel nejrychlejší kolo Chris Amon průměrnou rychlostí 244,7 km/hod - raději ani nepomýšlet, o kolik by byla vyšší dnes s moderními monoposty, které zde při absenci původních extrémně dlouhých rovinek jezdí průměrně 237 km/hod.


Mapka okruhu, zdroj: Formula1.com

Úchvatná trať vedoucí převážně po úzkých veřejných silnicích ardenskými lesy si přesto zachovala svůj charakter, byť s historickou verzí ji spojují pouze tři zatáčky: rychlý Blanchimont, vlásenka La Source uzavírající cílovou rovinku a slavná Eau Rouge.

Týmy zde volí střední aerodynamický přítlak. První a třetí sektor s dlouhými rovinkami sice vyžadují co nejnižší odpor, druhý sektor si však říká o maximální přítlak, což týmy nutí na rozdíl od okruhu v Monze k větším kompromisům.


Eau Rouge

Nachází se zde celkem 19 zatáček: 10 levotočivých a 9 pravotočivých, většinou středně až velmi rychlých, spojených dlouhými rovinkami. Piloti zde mají sešlápnutý plný plyn po 66% času. Nejdelší úsek, který jedou na plno, měří 1 865 m (z La Source přes Eau Rouge po Les Combes), což zvládnou ujet během 23 vteřin. Maximální rychlost na konci této rovinky dosahuje 320 km/hod.

Nejzajímavější ze zákrut je (zvláště za mokra) technicky náročná Eau Rouge, kde monoposty na plný plyn v rychlém sledu prolétnou levotočivou, pravotočivou a opět levotočivou. Kombinace s vertikálním převýšením, kdy nejprve klesají a po terénním zlomu rychle stoupají, z ní činí jedinečnou zákrutu Formule 1, jejíž průjezd je obrovským zážitkem i pro piloty, kteří v ní zažívají v rychlosti téměř 300 km/hod přetížení ve všech směrech o síle až 3,5 G. Je to jediné místo, kde během sezóny piloti zažívají vertikální negativní přetížení.

Dochází zde k průměrnému opotřebení pneumatik a brzd. Bridgestone do Belgie veze letos tvrdou (prime, bez proužku) a měkkou (option, zelený proužek) směs ze svého portfolia.

Časová ztráta za průjezd boxovou uličkou ve Spa činí 19 vteřin, a tak i bude většina týmů volit pouze jednu zastávku. Během jednoho kola monoposty spotřebují kolem 3,1 kg paliva.

Další zajímavostí okruhu v Ardenských horách je to, že díky jeho rozloze se jezdci setkávají během jednoho kola s různým počasím. Zatímco v některých místech leje jako z konve, jiná jsou zcela suchá. O víkendu by mělo dle meteorologů hodně pršet, což představuje skvělou zábavu pro diváky, ale kopu starostí pro týmové inženýry, kteří budou muset volit další kompromisy v nastavení monopostů.


Průjezd okruhu na simulátoru Red Bullu s Markem Webberem

Oficiální rekord okruhu drží Kimi Räikkönen, jenž zde v roce 2004 během závodu ujel v McLarenu jedno kolo za 1:45,108 min. Loni v kvalifikaci zvládl nejrychleji jedno kolo Jarno Trulli s Toyotou TF109 - 1:44,503, v závodě pak Sebastian Vettel na Red Bullu - 1:47,263 min.


Letecký pohled na okruh

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 2 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy