Šanci dostala spousta mladíku, za což je třeba všechny zúčastněné týmy pochválit. Nákladná, ale smysluplná akce přinesla v uvolněné atmosféře radost jak pilotům, tak týmům, které si navíc mohly vyzkoušet některé díly pro příští rok a také simulovat jízdy s plnými nádržemi. Tímto směrem by se měla Formule 1 ubírat.
Časy v tabulce se obecně velmi těžko hodnotí - piloti absolvovali spoustu výjezdů s různými programy a konfiguracemi vozu. Obsahuje vždy pouze nejlepší čas, který daný jezdec během třech dní zajel. Jízdy, byť občas narušené červenými vlajkami, se naštěstí obešly bez vážnějších nehod a zranění, což svědčí o konzervativnějším přístupu všech zúčastněných.
Zatímco v úterý bylo slunečno a sucho, ve středu chvílemi jemně pršelo, ale trať vždy brzy oschla. Ve čtvrtek bylo zataženo a chladněji, ale bez deště.
Celkem se představila dvacítka různých pilotů. Nejrychlejšího času dosáhl Australan Daniel Ricciardo na Red Bullu. Soudím, že mu tým umožnil "promo" jízdu s poloprázdnou nádrží, aby se blýskl - náskok na druhého a zřejmě nejzkušenějšího muže testů Garyho Paffetta - 1,3 vteřiny - je totiž obrovský. Šampión britské Formule 3 je již dva roky členem juniorského programu Red Bullu.
Zmíněný Gary Paffett druhý den, v němž byl nejrychlejší prokázal, že zkušenost je cennou komoditou v F1. 28letý Angličan testoval poprvé pro tým již v roce 2001. McLaren se zaměřoval nejprve na vibrační testy, pak vyhodnocoval aerodynamické kalibrace a základní jízdy. Většinu dní simulovali jízdy s hmotností odpovídající množství paliva v roce 2010 a její efekt na vyvážení a opotřebení pneumatik - to bylo ostatně hlavním programem všech týmů.
Paul di Resta, který jezdí v německém seriálu DTM za Mercedes, byl celkově třetí nejrychlejší. Za volantem vozu Force India se střídal s Američanem "Džejárem" Hildebrandem, šampiónem IndyCar Lights série. Di Resta doufá v místo u indické stáje, příští rok to ale rozhodně nebude - Force India své piloty (Liuzziho a Sutila) již potvrdila.
To Nico Hülkenberg má již smlouvu v kapse a prokazoval, že umí. Celkově zajel sice až pátý nejrychlejší čas, ale mladý domácí talent - Andyho Souceka - porazil o půl vteřiny - i když jak již jsem řekl, výsledkům nelze přisuzovat moc velkou váhu.
Ferrari dalo v Jerezu šanci hned 4 mladíkům - Danieli Zampierimu, Marcu Zipolovi, Pablu Sanchezu Lopézovi a Julesovi Bianchimu. Není divu, po zranění Massy to letos látali, jak to jenom šlo, kvalitní piloti jim chybí, snaží se tedy vychovat si po vzoru McLarenu svého "Hamiltona." S posledním jmenovaným navíc podepsali dlouholetou smlouvu - ta mu nezaručuji sice místo v kokpitu F1, ale užší spolupráci - kdykoliv bude Scudéria potřebovat, může po něm sáhnout. Jen aby tím nebránili jeho rozletu v případě zájmu jiných stájí a svou šanci opravdu dostával.
Bertrand Baguette mohou mnozí závidět - kuriózně si vyzkoušel monoposty hned dva. V úterý jezdil s Renaultem R29 (odměnou za úspěchy ve Světové sérii Renault) a včera s BMW Sauber. Mohl si udělat obrázek nejen o tom, jak pracují oba týmy, ale také o rozdílných vlastnostech, ovládání a technice obou monopostů.
Byly jsme tedy svědky zajímavého testování, díky kterému jsme poznali nová jména. Věřím, že se brzdy s některými z nich v F1 ještě setkáme. Snad se i přes snahy o snižování nákladů najde místo na podobné akce i v budoucnu.