Spa-Francorchamps dalším mrzákem?

Yamamoto, Sakon | foto: Spyker F1

Formule 1 je jedna velká změna. Zatímco na jedné straně obdivujeme legendy minulosti, ať už jde o jezdce, týmy nebo okruhy, na straně druhé na nás čekají další a další změny nebo novinky. Podle čerstvých informací čeká slavný belgický okruh amputace a ne právě malá.

Ať už jsou kroky šéfa formule 1 Bernieho Ecclestonea vedeny vnitřním přesvědčením nebo čistě obchodním myšlením, požadavky na neustálé změny závodních drah mají jedno velké plus a v rámci zachování rovnováhy ovšem i jedno velké mínus.

K pozitivním změnám nesporně patří větší bezpečnost závodů samotných díky stále modernějším a modernějším okruhům, ale doplácí na tuto praxi i závodní dráhy, jejichž sláva sahá do nebe, přesto jim to nebude nic platné.

Historie formule 1 pamatuje celou řadu tratí, které se postupně měnily v důsledku nových požadavků, jež byly na ně kladeny ze strany organizátorů nebo diváků. Trnem v oku v případě belgického Spa je jeho délka. Sedmikilometrová závodní dráha je nejdelším v šampionátu F1 a kolem diváků proletí monoposty při standardní délce závodu 300 kilometrů jen 44krát. Porovnejme kupříkladu Monako s jeho 78 koly. To je údajně hlavní argument “Mistra E“.

V médiích na západ od našich hranic se objevily informace o tom, že je nutné okruh zkrátit podobně, jako v minulosti třeba Nürburgring a Hockenheimring. V případě Spa by došlo k “amputaci“ klasického úseku klesání od Double gauche do zatáčky Stavelot a následné stoupání na plný plyn k Blanchimont. Mezi Double gauche a Blanchimont by vznikla nová spojka.

Změna by měla být realizována pro sezonu 2010. Kromě většího počtu kol s sebou případná úprava nese redukci nákladů na udržování povrchu dráhy v dokonalém stavu, ale i redukci obsluhy a zdravotní péče při samotných závodech.

Bez zajímavosti avšak není ani první oficiální stanovisko majitele samotného okruhu. "Je rozdíl mezi návrhy a realitou. Náš okruh je takový jaký je a změny nechystáme," uvedl tiskový mluvčí Luc Willems. Koneckonců na případu úspěšně vzdorující Austrálie dostali další odvážní pořadatelé jistou naději, že lze požadavkům Ecclestonea neustoupit a přitom si pořadatelství závodu F1 zachovat.

Nechám na posouzení čtenářů, zda by se raději přiklonili na stranu Bernieho Ecclestonea a jeho argumentů nebo by se vyslovili pro zachování tradičního okruhu, který mnozí považují za nejhezčí s nejzajímavější z celého seriálu, v nezměněné podobě...

Foto: www.spa-francorchamps.be

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy