Třetí trénink pro Bottase, Verstappen skončil třetí

Valtteri Bottas se svou trofejí za třetí místo po závodě v Brazílii | foto: Pirelli

Třetí volný trénink na VC Kataru ovládnul Valtteri Bottas před druhým Hamiltonem a třetím Verstappenem. Jak Holanďan, tak i Pérez měli během třetího tréninku problémy se zadními přítlačnými křídly a na jejich vozech se pilně pracovalo.

Třetí volný trénink na VC Kataru provázelo slunečné počasí. Teplota vzduchu se pohybovala okolo 27 °C a trať byla vyhřáta na krásných 37 °C.

Prvním jezdcem na trati se stal Mick Schumacher, kterého následoval jeho týmový kolega Nikita Mazepin, ten byl ale zastaven svým inženýrem na výjezdu z boxové uličky pro technické problémy. Odpovědí bylo vyvěšení červených vlajek.

Po restartu se první na trati objevil opět Schumacher, ale ten své rychlé kolo nedokončil a zajel zpět do boxů. První čas si tedy zapsal až Esteban Ocon, tomu se okruh v Kataru povedla zajet za 1:24,864. Ocona pronásledoval až Norris, jeho kolo bylo ale o 8 desetin pomalejší.

To už se ale na trati objevily stříbrné šípy, oba monoposty na červeně označených pneumatikách. První čas si zapsal Bottas, ten nabýval hodnoty 1:24,019, ale rázem se před něj dostal Hamilton s náskokem menším než je jedna desetina.

Všichni netrpělivě čekali na srovnání vozů Mercedesu a Red Bullu. Na vozech Red Bullu se před začátkem a během 3. tréninku pilně pracovalo. Prvním z dua rudých býku na trati byl Sergio Pérez. Jeho mezičasy vypadaly velice slibně, dokonce měl nejrychlejší druhý sektor, potom ale přišla chyba Mexičana v 15. zatáčce a následné vyjetí z tratě.

Na první příčce se na chvíli umístil Fernando Alonso se svým časem 1:23,903, ale dlouho se na této pozici neohřál a rázem jej přeskočil o čtyři desetiny Bottas a o další dvě desetiny Hamilton.

Náhle se na trati objevil i Max Verstappen, který se dokázal o necelou desetinu dostat na průběžné první místo, ale stejně jako Alonsovi mu to dlouho nevydrželo. Mercedesy se totiž snažili na toto rychlé kolo zareagovat a odskočily Holanďanovi o 5 desetin, Bottas byl ještě o 82 tisícin rychlejší než Hamilton.

Velmi rychlé kolo se povedlo zajet Gaslymu, toho čas 1:22,721 katapultoval na průběžné 3. místo, ale toto kolo bylo za překročení traťových limitů v zatáčce číslo 16 škrtnuto. Ale i přes to se monoposty AlphaTauri ukazují tento víkend v dobrém světle, protože Gaslymu jeho kolo stačilo prozatím na 6. pozici a Cunodovi na 8. místo.

Jezdcům se stala záludnou část mezi 2. a 3. zatáčkou. Na výjezdu z 2. zatáčky se dostal na obrubník jak Charles Leclerc, tak i Mick Schumacher. V obou případech se jezdci naštěstí jen roztočili.

Na závěr se ještě nemálo jezdců vydalo své časy vylepšit, ale na špici se nic neměnilo a první místo zůstalo Bottasovi, který byl o 78 tisícin rychlejší než druhý Hamilton, Verstappenovi zůstalo třetí místo.