VIDEO: Souboj dvou světadílů

Stewart, Jackie | foto: Williams F1 Team

Na kterých světadílech se rodí lepší závodníci? V Americe, nebo v Evropě? Jsou lepší piloti formule 1, nebo IndyCar?

Evropu s USA odděluje více než 4000 km široký Atlantský oceán a proto není divu, že v kultuře těchto oddělených území najdeme určité rozdíly. Podobné je to i v oblasti motorsportu, který v Evropě a USA vykračoval odlišnou cestou. Z toho důvodu se od počátku automobilových závodů vybízela otázka: který kontinent rodí nejlepší závodníky?

V roce 1971 se vedení amerického okruhu Ontario Speedway rozhodlo rozlousknout diskusní spor na obou stranách Atlantiku. Na teprve rok starém okruh s 2,5 mílovým oválem byl vyhlášen ojedinělý závod Questor Grand Prix s účastí amerických i evropských hvězd.
 
Protože termín konání kolidoval s nemistrovským závodem F1 v Brands Hatch a podnikem USAC (IndyCar) v Phoenixu, bylo do banku pro vítěze vloženo úctyhodných 278 400 dolarů.

Závod byl vypsán pro monoposty Formule 1 a Formule A (předchůdce prestižního šampionátu Formule 5000). Ačkoliv Formule A disponovaly pětilitrovým osmiválcem a na rovinkách dosahovaly vyšších rychlostí, svou váhou a „tuhostí“ v zatáčkách, se s F1 nemohly rovnat.

Vítězem závodu se stal dnes již 71letý Mario Andretti

Americkým jezdcům se handicap „áček“ nezamlouval, přesto se jich na startu sešlo rovných 15, včetně legend jako A. J. Foyt, Al Unser, Bobby Unser, Mark Donohue, Peter Revson, či David Hobbs (Brit žijící v USA).

K reprezentantům F1 patřili Jackie Stewart, Emerson Fittipaldi, Jackie Ickx, Graham Hill, Ronnie Peterson a další. Do kategorie F1 spadal i Mario Andretti, který šplhal na vrchol popularity na obou kontinentech.

Průběh víkendu v Ontariu můžete shlédnout v pozoruhodné dobové reportáži. Video ze souboje dvou světadílů je rozděleno na tři části.

QUESTOR GRAND PRIX - první část

QUESTOR GRAND PRIX - druhá část

QUESTOR GRAND PRIX - třetí část

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 12 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy