Ferrari se bude bránit, třeba u civilního soudu

Todt, Jean

Todt, Jean | foto: Scuderia Ferrari

Maranello v obranné pozici, Smedley oznámil Massovi pouze situaci na trati.

Formule 1 se, po vynucených prázdninách, pomalu vrací do zajetých kolejí. Příští týden se opět rozezvučí motory závodních monopostů, aby se vrhly do boje o Velkou cenu Belgie, která předchází italskou grand prix v Monze. Velkým otazníkem pro Ferrari je právě období mezi těmito závody, 8. září. Datum, na který si FIA pozvala Scuderii do Paříže, aby se zabývala kontroverzním předjížděcím manévrem při Velké ceně Německa.

Závěrečné spurty jsou společné pro všechny automobilové závody i pro některé další sporty. V cyklistice je zcela běžnou záležitosti, že týmový kolega rozjede závod, nejčastěji spurt, tak aby to nejlépe vyhovovalo kapitánovi týmu. V kopané, zase všechny centry jdou na útočníky, tak aby mohli co nejlépe skórovat. Snižuje to jejich profesionalitu nebo dokonce hodnotu?

V motoristickém sportu a formuli 1 zvláště, vždy fungovala týmová režie a i přes všechny zákazy, je a bude. Samozřejmě jde o způsob jakým je provedena. A ve formuli 1 byla zakázaná, právě pro způsob jakým jí provedlo Ferrari na příkaz Jeana Todta při Grand Prix Rakouska 2002. Pravidlo, o kterém se FIA domnívá, že bylo porušeno právě při závodě v Hockenheimu. V závodě, kde Ferrari prostřednictvím Roba Smedleye, znovu pokazilo způsob, jakým to provedlo, rozpoutalo tak neskutečnou hysterii hněvu především u pokrytců a konkurenčních týmů.

Bitva, zejména pak ta v Paříži, bude mít i filozofický aspekt. Například, co je míněno příkazem nebo režií (týmovou)? Pokud nahlédneme do slovníku, zaplaví nás řada rozličných výrazů. Ale pokud rozebereme termín napsaný v pravidlech FIA, dospějeme k závěru, že ve větě, kterou řekl Smedley Massovi („Alonso je rychlejší než ty, potvrď, že tomu rozumíš“), není žádný příkaz, ale pouze informace. Více hledejme ve frázi „Ok. hodný chlapec, je mi to líto“, kterou Smedley pronesl po nešťastném manévru. To zřejmě zadalo vhodnou záminku k potrestání týmu pokutou.

Ferrari využilo srpnového volna, aby stanovilo vhodnou defenzivní strategii. A přejme si, aby dodatečný trest neměl jen punc zažehnání skandálu, ale aby vyprovokoval změny v pravidlech. Zákaz týmové režie je nesmyslný, už proto, že to nepoškozuje nikoho z konkurence. Ze strany FIA vyšlo najevo, že projev Montezemola, ve kterém prohlásil letošní šampionát za šampionát týmu, muže mít demonstrativní charakter. Ve skutečnosti se Ferrari bojí, že odebráním bodu z Hockenhaimu budou předčasně mimo hru. Popravdě je to fakt, který by formuli 1 asi příliš neprospěl.

V této nejisté atmosféře se pak spojují osobní úvahy s osobností Jeana Todta. Schopný ve vedení týmu, velký stratég, Todt dobře ví, že zájmy týmu jsou převažující, jak v Peugeotu, tak ve Ferrari se neustále sledovali zájmy investorů, zjednodušeně řečeno oni jsou chlebodárci. Todt také dobře zná pocity pilota, který musí přepustit pozici nebo vítězství ve prospěch svého kolegy. Ví také jak eventuelně odsoudit Ferrari, má tak možnost se zprostit všech polemik o nezaujatosti, když jeho syn Nicolas, je manažerem Massy. Se kterým Maranello prodloužilo smlouvu na další dva roky. Prekérní situace pro všechny zúčastněné, zvláště pak pro Todta, což potvrdil jmenováním svého zástupce pro zasedaní Světové rady.

Pokud by Ferrari v Paříži neuspělo, mělo by se odvolat. A tým je připraven podstoupit kauzu civilnímu tribunálu, tak jak to před časem udělal Flavio Briattore.

Diskuze:

Počet příspěvků: 16 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy

Zavřít reklamu