Uzavřené kokpity schvalují všichni piloti, chystají se jejich testy

Je pravděpodobné, že vozy F1 v této podobě už dlouho vídat nebudeme | foto: Petr Hlawiczka / F1NEWS.cz / INCORP images

Tohle téma bylo velmi diskutované zvláště po nehodě Justina Wilsona v srpnu letošního roku na trati v Pocono. Má své zastánce i odpůrce, konečné rozhodnutí o schválení či zamítnutí této inovace může zásadně změnit tvář F1.

FIA nyní posuzuje tři varianty uzavřených kokpitů F1 a jak bylo uvedeno v sobotu 24. října, příští měsíc proběhnou jejich první testy. Záměrem řídícího orgánu motorsportu je snaha ochránit hlavu pilotů, k čemuž dala zvýšený impuls právě Wilsonova nehoda. Hovořilo se i o vlivu fatálního zranění Julese Bianchiho - a to přesto, že docházelo a dochází ke střetu názorů, zda by uzavřený kokpit mladého Francouze před důsledky jeho nárazu do manipulačního jeřábu na trati v Suzuce ochránil, což byl například názor Paddyho Lowea.

FIA nyní řeší způsob, jak zvýšit bezpečnost hlavy pilota. Je třeba doladit případné omezení jeho viditelnosti a možnost bezpečnostních týmů dostat pilota z vozu - tyto okolnosti vedly FIA k přesvědčení, že řešení podobné překrytu kabin u stíhacích letounů není nejlepší. Také nový systém předního ochranného oblouku na vozech GP2 při testech v Magny-Cours pod vedením Davida Valsecchiho nedosáhl u pilotů " velké obliby".

Trojice inovací s vyhlídkou na brzké použití

FIA se nyní zaměřila na tři řešení, které hodlá podrobit sérii testů. Prvním je zmenšeným řešením verze vyzkoušené v GP2, druhý návrh je rozpracovaný koncept navržený Mercedesem (střední pylon na přední části kokpitu a od něj se rozbíhající dvě ramena za kokpit), třetí eventualitou jsou tři pásy táhnoucí se z přední části kokpitu k ochrannému oblouku za hlavou pilota.

Týmům kromě náhradních spoilerů mohou přibýt další komponenty určené k výměně. | foto: Scuderia Ferrari

Bezpečnostní ředitel FIA Laurent Mekies k tomu dodává: "Snažíme se najít koncept, který budeme moci rozvíjet - potřebujeme řešení, které bude akcepotovat oba základní požadavky pilotů: neomezenou viditelnost a schopnost rychle opustit kokpit. Nabízí se poměrně široká škála možností." Mekies dodává, že s ohledem na zkoušky zmíněných variant by mohla být nová verze kokpitu využita nejdříve v roce 2017. 

"Jsme ve fázi výzkumu, není možné ho úspěšně dokončit dříve, než pro sezónu 2017. Pokud budou výsledky dobré, je šance připravit nový vzhled vozů už pro přespříští rok. Když bude potřeba hledat jiné řešení, vše se pochopitelně opozdí," dodává Mekies.

GPDA návrh jednomyslně podporuje

V pátek před Grand Prix USA proběhlo setkání GPDA za účasti jeho předsedy Alexe Wurze a všech pilotů. Jak šéf "odborové asociace" sdělil, všichni bez výjimky nový systém podpořili, včetně Nica Hülkenberga, který byl k podobnému řešení poněkud skeptický.

"Nejsem oprávněn říkat, který pilot chce to či ono, ale u Nica udělám výjimku, při včerejším zasedání svůj názor změnil. Ze strany pilotů mohu potvrdit stoprocentní souhlas, zastávají názor, že je třeba jít ruku v ruce s výzkumem a akceptují, že řešení nějakou dobu potrvá. Musí se najít bezpečnější varianty, aby se v této oblasti F1 posunula kupředu. Nemáme zájem zavádět něco, co je negativní nebo nebezpečné. Některá řešení nejsou hezká, ale musíme se zaměřit nejdřív na jejich fungování a teprve potom se zabývat podobou," podotýká Wurz.

Ve hře je i kamera pro rok 2016

FIA v rámci zpráv o testování kokpitů uvedla, že proběhly první testy nových vysokorychlostních kamer, které v příštím roce budou povinně zavedeny s cílem zlepšit posuzování důsledků nehod. Kamery umístěné na přední části kokpitu obrácené proti pilotovi monitorují jeho přilbu a snímají vysokou frekvencí všechny pohyby během případné nehody.

Uvedené zařízení už prošlo prvními testy v Austinu během pátečních tréninků, kdy je vyzkoušeli na přední části kokpitů Daniil Kvjat a Fernando Alonso.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 16 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy