Jaký máš pocit po Velké ceně Japonska?
Alan Permane: Po naší výkonnosti v Suzuce můžeme být hodně pozitivní. Romain zažil fantastický den: vedl 26 kol a část závodu to vypadalo, že by mohl opravdu bojovat o vítězství.
Kimi dokázal předvést podobnou rychlost na čistém vzduchu, jak se nádherně probíjel dopředu na trati, kde je předjíždění výzvou. Po velmi dobré výkonnosti v Japonsku i předtím v Koreji míříme k dalším dvěma závodům s dobrým sebevědomím.
Co si myslíš o Buddhově mezinárodním okruhu?
AP: Jde o dobrou trať se směsicí výzev, ale nic obzvlášť těžkého. Nachází se tam část s prudkým stoupáním do třetí zatáčky, po níž následuje dlouhá rovinka, dlouhá klopená pravotočivá zatáčka a rychlé změny směru při projíždění zatáček 5 - 9 a 13 - 14.
Očekáváme, že by na tomto okruhu měl vůz E21 fungovat dobře. Ačkoliv jak jsme viděli v Suzuce, nemůžeme soutěžit na tvrdých pneumatikách, našemu vozu obecně více vyhovují měkčí směsi, proto se hodně těšíme, že v tomto závodě budeme pokračovat v silných výkonech.
Romain Grosjean dojel v Koreji i v Suzuce na třetím místě (foto: Lotus F1 Team)
Netrápili jste se loni s nedostatkem přilnavosti a maximální rychlostí?
AP: Předjíždění pomocí DRS je v Indii obtížné. Loni tam byly dvě DRS zóny, ale ani přes jednu dlouhou rovinku to není pro předjíždění nejjednodušší místo. V minulých závodech jsme však viděli několik dobrých útočných manévrů a měkčí alokace by měly při odlišných úrovních degradace různých vozů předjíždění nahrávat.
Jak velký rozdíl by měla tvořit upravená alokace pneumatik?
AP: Změna z tvrdých na měkké minulý rok na středně-tvrdé a měkké by měly vést k celkem odlišnému závodu, v němž tvrdé pneumatiky vedly k jednozastávkovým strategiím. Rozdíl mezi pneumatikami loni znamenal, že se všichni kvalifikovali na měkké a po jediné zastávce závodili na tvrdé směsi.
Letos měkká a středně-tvrdá směs zpřístupní různé strategické obměny. Protože jsou letošní pneumatiky o stupeň měkčí než minulý rok, máme měkčí pneumatik jak pro kvalifikaci, tak i pro závod. Díky rozdělení strategií na dvě a tří zastávky může být závod mnohem zajímavější.
Kolik se toho stále učíte o tom, jak z pneumatik dostat maximum výkonnosti - obzvlášť kvůli tomu, že se uprostřed sezóny změnily konstrukce?
AP: I bez jakékoliv změny bychom stále přicházeli na to, jak z nich dostávat tu nejlepší výkonnost, protože v této oblasti se nikdy nepřestáváte učit. V Suzuce, kde jsme v noci z pátku na sobotu udělali v nastavení změny, jsme se toho o pneumatikách rozhodně dozvěděli více, a toto poznání si vezeme do Indie.
Lotus se zlepšuje také při zastávkách v boxech (foto: Lotus F1 Team)
Nezměnila se trochu v poslední době mezi týmy relativní výkonnost?
AP: Z našeho pohledu není pochyb o tom, že vůz s dlouhým rozvorem naší výkonnosti pomohl. Těžko se to vzhledem k tak podstatné změně vyjadřuje čísly, potvrzuje to však veškerou naši práci odvedenou na simulátoru a při modelování v této oblasti.
Kvalifikujeme se lépe, lepší jsme při závodech a v posledních třech závodech jsme stanuli na pódiu na různých tratích od Singapuru po Suzuku, a ty jsou tak odlišné, jak jen okruhy odlišné můžete mít: jeden je městský okruh, který se jezdí na super-měkkých pneumatikách a další velmi rychlý, plynulý okruh na tvrdých.
Je ale jasné, že E21 funguje dobře na všech typech tratí. Připočtěte si to k našemu stoupajícímu poznání pneumatik, několika aerodynamickým úpravám a oběma jezdcům, kteří jsou ve formě - zkrátka vypadáme dobře.
Patří zastávky v boxech k další oblastí, kde se tým v poslední době zlepšil?
AP: Stále bojujete s tím, abyste zastávky zvládali co nejrychleji, ale zároveň i spolehlivě. Když se na to podíváte, tak tomu věnují všechny týmy spoustu času.
My jsme udělali pokrok ve dvou oblastech: v novém vybavení a v samotné výkonnosti mechaniků. Máme program, kdy zastávky neúnavně cvičíme a neustále vyhodnocujeme procedury a rychlost zastávek. Tým na tom tvrdě pracuje, proto je příjemné pozorovat, že se to vyplácí.