Allison: Vozy se v aerodynamickém přítlaku liší až o 30 %

Renault | foto: Renault Sport F1

O výkonu Bruna Senny v Belgii, aerodynamice a přípravách Renaultu na Velkou cenu Itálie hovoří technický ředitel Renaultu James Allison.

Jak si v Belgii vedl Bruno?
James Allison: Nemyslím si, že někdo potřebuje informace zevnitř týmu, aby věděl, že Bruno prožil mimořádný víkend. Současná pravidla staví do cesty pilotům nastupujícím do rozjeté sezóny velkou překážku, protože nemají možnost se dostat do formy mimo stresujícího prostředí na testovací trati. Bruno navíc musel absolvovat svůj debut ve Spa - na trati, která rozhodně odděluje chlapy od kluků. V kvalifikaci musel nakonec zvládnout výjimečně obtížné podmínky na dráze. Vzhledem k těmto výzvám bylo sedmé místo na roštu fantastickým výsledkem v jakémkoliv srovnání.

Vím, že si Bruno hodně vyčítal kolizi v první zatáčce závodu, z mého pohledu to však byla pochopitelná chyba - poprvé jel s R31 plnou paliva obklopen soupeři, kteří již měli odjeto 11 závodů ve své sezóně. Poté v závodě prokazoval velmi dobrou rychlost a těším se, až bude znovu ve voze.

Jaký dopad měly na vůz vylepšení?
JA: Ve Spa jsme se zdáli být mnohem rychlejší než v předchozích velkých cenách. Žádný z pilotů neměl nenarušený závod, ale rychlostí měl vůz na 5. - 6. místo, pokud by absolvoval volnější jízdu. Jestli se nám podařil obrat, to budeme s jistotou vědět až po několika závodech, jsem ale povzbuzený tím, že to s naší konkurenceschopností - ať už na mokrých, suchých či přechodných gumách - vypadalo o víkendu lépe. V předchozích závodech jsme se za mokra potýkali s velmi slabou výkonností. Lepší forma ve Spa díky novým dílům mě naplňuje důvěrou, že dobré výkony budeme podávat také na dalších okruzích.

Monza je hodně specifický okruh kalendáře - jaké změny budou na voze?
JA: Podobně jako všichni budeme mít balík pro nízký přítlak (menší přední a zadní křídla). Rovněž přivezeme vylepšenou karosérii, která nám snad pomůže stavět na zlepšení ze Spa.


Bruno Senna při svém debutu ve Spa (foto: Lotus Renault GP)

Jaký je vztah mezi přítlakem a odporem? Souvisí s menším odporem přímo také menší přítlak?
JA: Na to se nedá stručně odpovědět. Je nemožné vytvářet přítlak bez tvorby odporu, ale prací aerodynamiků je získat co nejvíce přítlaku při co nejmenším odporu.  Na daném okruhu všechny jsou všechny vozy na roštu nastavené na velmi podobnou úroveň odporu, ty vpředu ale přitom mají o 30 % přítlaku více než vozy vzadu.

Monza je posledním evropským závodem - jak moc budete vyvíjet vůz R31, než vstoupíme do poslední fáze zámořských závodů?
JA: Máme balík vylepšení pro Monzu a potom další pro Singapur. Pak to dost omezíme, protože veškeré naše úsilí bude zaměřeno na příští rok.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 4 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy