Martine, jste jedním ze dvou týmů, které letos vyhráli více než jeden závod. Je to uspokojující, byť vede Red Bull se šesti vítězstvími a McLaren má dvě?
Martin Whitmarsh: Není to moc uspokojující. Určitě bych byl raději, kdyby to bylo opačně (smích). Samozřejmě do každého závodu jdeme s tím, že chceme vyhrát - a pár dobrých vítězství máme - ale McLarenu to nikdy nebude stačit.
Faktem u Ferrari a McLarenu je to, že když nevyhráváme, pak prožíváme náročné období. McLaren ve Formuli 1 závodí od roku 1967 a od té doby vyhrál 25 % všech závodů, takže když nevyhráváme, není nám to omlouváno, stejně jako ani u Ferrari. Když ostatní týmy nevyhrají, prochází jim, to, nám ale ne.
Nemám s tím problém. Chceme vyhrávat, a proto jsme k sobě tvrdí a samozřejmě velmi zklamaní, když se to nedaří. Dvě vítězství jsou tedy hezká, ale rádi bychom dosáhli mnohem více.
Která část auta nefunguje nejlépe?
MW: Dokonalost nám schází všude. Aniž bych zacházel do technický detailů, myslím si, že Red Bull dobře využívá foukání, pro nás je to trochu nová věc, takže se to snažíme dohnat a dále vyvíjet auto. Zlepšujeme se, ale to dělají i ostatní týmy. Jedná se o nekonečný závoj ve vývoji.
Když se ohlédnete zpět za naší zimou, byli jsme katastrofální. Podařilo se nám z toho dostat řekl bych, že jsme se určitě zlepšili více, než kdokoliv jiný. A rádi bychom to udrželi.
Překvapuje vás dominance Red Bullu a trápení Ferrari s Mercedesem?
MW: Nejsem překvapený. Vím, že Formule 1 prochází výkonnostními cykly. Znám Adriana [Neweyho] velmi dobře - odvádí v Red Bullu, ve velmi bohatém týmu, excelentní práci. Pokud se podíváte na Sebastiana [Vettela], udělal jedinou chybu v Kanadě, ale to bylo z jeho strany vše. Pokud se dokážete velmi dobře kvalifikovat, tak jak se mu to daří, jste v nejrychlejším vozu, vyrážíte z prvního místa a neděláte chyby, pak můžete vyhrávat závody.
My jsme měli dva nebo tři závody, kdy jsme měli nejrychlejší auto, ale nedokázali jsme se Red Bullu vyrovnat v kvalifikaci. V kvalifikaci jsme obvykle druzí nejrychlejší, někdy třetí, a někdy nejrychlejší. Byli jsme hluboce zklamáni v Monaku, tam jsme podle mě měli vyhrát, podařilo se nám to však v dalším závodě. Tak už to ale v motosportu chodí. Máme dva výborné piloty, a pokud je dostaneme do stejné pozice, v jaké je Sebastian, pak jsem si jistý, že ho mohou porazit.
Co špatného se děje s Lewisem Hamiltonem? Předvedl některé ne příliš chytré manévry a mimo dráhu byl za to kritizován.
MW: Vraťme se tedy zpět. Znám Lewise od jeho 11 let. Je fenomenálním pilotem a ohromně soutěživou individualitou. Je na sebe dost přísný, když dělá chyby, a je ve všem velmi vášnivý, ne jen ve svém jízdním stylu. Rozhodně nemá rád porážky, takže to je pro něj zatím velmi těžká sezóna. Je frustrovaný z toho, že nemůže vždy bojovat na špici a upřímně - v některých z těch případů měl smůlu.
Média mu šla nevyhnutelně po krku, že je příliš agresivní, příliš takový a makový. A pak máte Niki Laudu a podobné lidi, kteří přicházejí se svými názory a jakmile se to rozpoutá, nabaluje se to dále jako sněhová koule. Vím, že Lewis je dostatečně silný a schopný na to, aby se s tím vyrovnal, zůstal soustředěný, vyvíjel auto a vyhrával závody. Lidé pak na to zapomenou, protože vítězstvím se nic nevyrovná.
Jenson Button se ve srovnání s ním zdá mnohem vyzrálejším.
MW: Nesmíme zapomenout na to, že je Jenson starší, má více zkušeností a prošel velmi těžkými obdobími, takže ho kariéra učinila vyzrálejším. Někteří tvrdí, že je až příliš velký pohodář, v Kanadě však dokázal, že je na tom stále dobře: je odhodlaný a zoufale si přeje vyhrávat.
Lewisova kariéra se vyvíjela úplně jinak. Do Formule 1 pronikl v roce 2007 a na pódiu stál hned v prvních devíti závodech, což už možná nikdo nevyrovná. Mohl v první sezóně vyhrát šampionát, vyhrál ho v druhém roce a mohl i ve třetím. Nikdy tedy nezažíval situaci, ve které je nyní. On je však rychlý a poučí se. Ví, že udělal nějaké chyby, je ale pod obrovským drobnohledem.
A když vás tak lidé sledují a vystoupíte z auta plní emocí a frustrovaní - a dovolte mi být upřímní: některá média jsou velmi sympatická a chápavá, ale jiná když vidí takovou zranitelnost, snaží se přijít a využít ji. Chtějí vyvolat okamžitou vášnivou odpověď, která je dobrá pro hlavní titulky, ale ne pro Lewise.
Učí se, že někdy je lepší se držet zpátky, kousnout si do jazyka a raději neříkat, co si myslí. Víme, jak to chodí. Máte jeden rozhovor, kdy jste v klidu, pak přijde druhý, třetí a vaše emoce stoupají výše a výše a najednou řeknete něco, čeho litujete. To se letos přihodilo Lewisovi.