Oba jste legendami Formule 1 a navzájem se znáte již dlouho. Dokážete si vzpomenout na ten den ve vzdálené a zamlžené minulosti, kdy jste se poprvé setkali?
Ron: Pracoval jsem pro Cooper ve Formuli 2 na konci roku 1960. Spatřil jsem Bernieho, jak hraje uprostřed závodního víkendu nějakou stolní hru s naším pilotem Jochenem Rindtem.
Bernie: Ježkovy oči! Vůbec nic se od té doby nezměnilo.. hraju dodnes.
Rone, považoval jsi někdy Bernieho za idol, hrdinu svého dětství?
R: Ne. Jak by jím mohl být? Myslí se mu honí pouze jediná věc: vydělávání peněz. K mým hrdinům patřili piloti. Pro mě byli něco jako gladiátoři, žel hodně z nich přišlo o své životy. Například Jim Clark. Byl pro mě opravdovým hrdinou. Viděl jsem ho při jisté příležitosti v Goodwoodu. Závodil během jediného dne ve třech kategoriích - a vždy jezdil na limitu. Byl zvláštní - jeho aura, talent, způsob jízdy.
B: Naprostá pravda.
Rone, tys nikdy nechtěl závodit?
R: Nikdy. Velmi brzy jsem si uvědomil, že to je nebezpečný návyk.
Ecclestone (vlevo) se svým oblíbeným pilotem - Sebastianem Vettelem
Vraťme se k Jochenu Rindtovi. V září uplyne 40 let od jeho smrtelné nehody v Monze. Jak na něj vzpomínáte?
R: Jeden okamžik, na který nikdy nezapomenu, nastal během Velké ceny Německa, myslím že to bylo v roce 1967 na Nürburgringu. Nastavili jsme vůz na roštu a čas rychle ubíhal Zbývalo již jen pár minut do startu - a kdo chyběl? Náš pilot Jochen. Poslali mě, abych ho sehnal. Vzpomínám si, že i když měl rakouský pas, byl rozeným Němcem.
Našel jsem ho vzadu v garáži s cigaretou v pravém koutku úst a nijak se nezdálo, že by se chystal vyrazit na startovní rošt. S neuvěřitelnou chladnokrevností mi řekl: 'Mohou udělat spoustu věcí - Velkou cenu Německa však beze mě nezačnou.' Trochu arogantní, ale zároveň dojemné.
B: Ano, to bývaly divoké časy. Dnes máme vše naplánováno na vteřiny. Je to úplně jiná procedura. Kdysi jsme startovali, až když byli všichni připraveni. V Mexiku jsme jednou startovali o dvě hodiny později.
R: To si vzpomínám. Pilotům se do závodu nechtělo, protože diváci seděli příliš blízko trati. Byli v zatáčkách, před bariérami. Když ale začaly létat láhve, pak jsme pochopili, že bude lepší začít. Organizace se tedy opravdu změnila - díky Berniemu!
B: Nech toho - mé organizování začíná po závodu, když shrábnu peníze do pytle!
Zdráhal se někdo vůbec někdy zaplatit?
B: Chvíli jsme měli problémy ve Španělsku. Jednou se peníze rozkutálely. Nakonec jsme je dostali zpět.
Opravdu si peníze odnášíš v pytli? Bavíme se o milionech, ne?
R: Samozřejmě. Například po Velké ceně Spojených států ve Watkins Glen, Bernie zašel v pondělí do banky, aby se napakoval penězi. V Mexiku prošel celým městem s pytlem peněz, aby si jej uložil v hotelovém trezoru. Dnes je to neuvěřitelné. Všechno je úplně jiné. Jednoduše je jiná doba. Nikoliv lepší či horší, prostě jiná.
B: Vzpomínáš si na Monako? Týmy měly své garáže na starém parkovišti.
R: Ááá, ano. A mechanici museli s vozy jezdit dolů do boxů.
B: Týmy, které tehdy neexistovaly, nemají ani ponětí o tom, jaké to bylo. Vůbec si neuvědomují, jak to dnes mají fajn.
Rone, jak náročné to bylo opustit před dvěma lety Formuli 1?
R: Nebylo to vůbec těžké. Vedl jsem dopoledne v továrně prezentaci F1 a závěrem jsem došel k závěru, že nyní je k odchodu perfektní příležitost. Bylo to velmi spontánní a překvapilo to celý tým. Chtěl jsem se plně soustředit na výrobu sportovních vozidel. Pociťuji přitom ohromné uspokojení, chci navíc více času věnovat svému soukromému životu.
To vše bylo možné díky tomu, že jsem věděl, že Martin Whitmarsh, s nímž jsem 21 let společně pracoval, by byl mým výborným nástupcem v týmu Formule 1. Bylo zřejmé, že Berniemu bude zatápět stejně jaké já.
Ron Dennis (vlevo) s Martinem Whitmarshem
Co byste oba označili za největší úspěchy Formule 1?
R: Pojďme si na to odpovědět z jiného hlediska. Bernie Ecclestone vedl dva životy. Jakožto šéf týmu měl na mysli jedinou věc - vítězství. Býval opravdovým závodníkem. Když ukončil svou týmovou kariéru, zaměřil se na obchodní stránku Formule 1 - stále ho nezajímalo nic jiného než vítězství. Chtěl vyhrát ve vydělávání co nejvíce peněz. Více než kdokoliv jiný! Tím nahradil závodění na trati. Pro mě je stále pozoruhodné, že prodal části svého podnikání, aniž by přišel o kontrolu. Jen si uvědomte, jak obtížné je prodat auto a přitom si ponechat klíče. Bylo to brilantní.
Ale Rone, cožpak jsi neudělal něco podobného, když jsi část McLarenu prodal Mercedesu? Taky ses nikdy nevzdal řízení a měl jsi poslední slovo...
R: Nebylo to úplně to stejné. Mercedes do společnosti investoval s jediným cílem: vítězit. Což znamenalo, že pokud vyhrál McLaren, vyhrál i Mercedes.
B: Ron na mě vždy dělal velký dojem tím, že byl tvrdý, ale férový. Jeho slovu můžete věřit. Nepotřebujete podepisovat smlouvy.
Ron také objevil Lewise Hamiltona, kterého jsi před nějakou dobou označil za skutečný "dar" pro závody F1...
B: Objevil Lewise Hamiltona? Myslím, že měl jen kliku.
R: To ke štěstí mělo hodně daleko. Bylo to částí našeho systému. Již dlouho v McLarenu podporujeme mladé talenty a Lewis byl jedním z nich. Momentálně podporujeme mladého motokárového závodníka s neuvěřitelným talentem. V současnosti je neznmý, ale půjde vzůru stejně jako Lewis. S Berniem mám jednu věc společnou - vždy pro své společnosti chceme to nejlepší, kvůli čehož jsme se vzdali části svého soukromí.
Rone, jezdili pro tebe některé z největších jmen historie Formule 1 včetně Ayrtona Senny, Alaina Prosta, Nikiho Laudy, Miky Hakkinena, Lewise Hamiltona a Fernanda Alonsa. Jak jsi je zvládal, zvláště když někteří z nich byli v určitou dobu i stájovými kolegy?
R: Záleželo to na okolnostech. Všichni měli velmi odlišnou osobnost, což je věcí, která činí jakékoliv jejich posuzování velmi obtížným. Když jsem začínal v roli šéfa týmu, byl jsem mladší než můj jezdec, Graham Hill, jenž mi ukázal, jak na to. S Laudou, Sennou a Prostem jsem měl něco jako kamarádský vztah - opět to souviselo s věkem. S Hamiltonem a Alonsem to bylo spíše otcovské pouto. Prost a Senna se úplně lišilo svou výchovou a osobností. Dívali se na sebe podezřívavě a nikdy jeden druhému nevěřili. Dovolil jsem, aby se jejich rivalita projevila na trati.
Co bylo problémem mezi Hamiltonem a Alonsem?
R: Bylo to jednoduché: Alonso nečekal, že Hamilton bude ve svém prvním roce tak rychlý. Na začátku mi řekl, že je to má věc podepsat smlouvu s nováčkem jako je Hamilton, ale že by mě mohla stát Pohár konstruktérů. Fernando počítal se vším - jen ne s tím, že by jej Lewis mohl prohánět. To jej velmi silně ovlivnilo.
Jaký závěr vyvozujete z rivality jezdců Red Bullu, která vyvrcholila jejich srážkou v Istanbulu?
R: Jen to, že každý promotér včetně Red Bullu by z toho měl mít radost. Celé týdny byli v médiích. Samozřejmě, že nic neprodává lépe než "špatná reklama." Nemám pravdu, Bernie?
B: Absolutní!