Názory Ecclestonea: Formule 1 není o demokracii (+ reakce na názor o Putinovi)

Ecclestone je znám svými specifickými názory | foto: Jaypee Sports

Boss F1 a výrazná postava působící v této kategorii bezmála šest desítek let toho stihl hodně. Od neúspěšného pokusu za volantem přes roli manažera a šéfa týmu až k současnému neotřesitelnému postavení. Je proto zajímavé si přečíst jeho názory na různé oblasti týkající se nejen královny motoristického sportu.

Bernard Charles "Bernie" Ecclestone promluvil pro ruskou televizní stanici RT, v Soči se nechal vyzpovídat politickou novinářkou Sophií Ševarnadze, a jak je jeho zvykem, nebál se vyslovit své místy až kontroverzní názory. Některé z nich vám nyní přinášíme.

Zviditelnění Ruska prostřednictvím F1: Myslím, že Rusko nepotřebuje sportovní akce, aby působilo mohutně a vypadalo skvěle. To, co činí, ukazuje zbytku světa jaké je - a v tom je rozdíl. Vladimir Putin je super. Jsem jeho největší podporovatel.

Demokracie v F1: Především si nemyslím, že je v F1 nějaký prostor pro demokracii.

Pozice úspěšného "diktátora": Pokud vás budou lidé více či méně podporovat v souladu s tím, co se snažíte dělat, pak to vypadá jako demokracie.

Role vůdce: Potíž je, že ve světě není příliš mnoho skutečných vůdců. Pokud si projdete všechny země a pokusíte se někoho vybrat - nebude to vůbec jednoduché. Je tu určitá skupina lidí, která se domnívá, že by se na to hodila, ale mýlí se.

Sepp Blatter, FIFA: Nemyslím si, že by měl odstoupit a stejně tak nemyslím, že by měl být napadán. Je jeho zásluhou, že je dnes po celém světě tolik zemí, kde se hraje fotbal. Pokud se v jistých zemích hovoří o údajné korupci, to je prostě daň, kterou fotbal musí zaplatit. 

Jak by se Ecclestoneovi líbil na jeho místě Ross Brawn? | foto: Mercedes AMG F1 Team

O svém nástupci: Možná se najde někdo, kdo odvede mnohem lepší práci než já. Možná bude postupovat jinak. Možná bude o něco demokratičtější.

O nových pravidlech: O mnohých technických pravidlech se domnívám, že jsou příliš přísná, něco jako starý dům, ke kterému pořád přidáváme nějaké nové maličkosti a přitom nikdo neví, proč se tak děje. Nesu na tom stejnou vinu jako kdokoli jiný; ano, měli bychom je zahodit udělat zcela nová. Došli jsme do stavu téměř klinického, máme mnoho předpisů a omezení, zastávám názor, že piloti by měli závodit sami za sebe. Žádné vedení z boxové zídky, jen nutná upozornění.

Atraktivita F1: Jsme součástí šoubyznysu. Jakmile přestaneme být zábavní, jsme v průšvihu. Takže lidé, kteří mají rádi závodění... Myslím, že největším naším problémem, o němž vím já i vy, je skutečnost, že už teď víme, kdo bude mistrem světa. To není správné. Lidé chtějí chodit na závody, bavit se, ale nestojí o to, aby znali výsledek dříve, než závod začne. Proto jsem mluvil o "roztrhání" pravidel.

Lewis Hamilton: Je to velmi otevřený, přemýšlivý člověk a jsem toho názoru, že odvádí pro F1 záslužnou práci. A cení si své přítomnosti v této oblasti.

Piloti: Na některých pilotech lpíte. K některým je snadné přilnout. Měl jsem mezi nimi pár opravdu dobrých přátel. V každém z nich je něco zvláštního. Třeba jsem hodně mluvil s Hamiltonem o věcech, které chceme změnit - přemýšlí s ohledem na budoucnost, je proto dobré  být někým takovým podporován.

Expanze F1 na východ: Jsme světový šampionát a vždycky jsme i byli. Naše základna byla víceméně v Evropě - to ale bylo jen stěží mistrovství světa. Takže když se objevila možnost rozšíření do dalších oblastí, už od 80. let jsem se o to snažil. Vždy jsem o něco podobného usiloval. Evropa už patří minulosti, prostě to tak je. Podívejte, jak je krásné pro Číňany, nebo i zdejší fanoušky, že mohou jít na F1, a srovnejte to s dřívějšími časy. Tak už to nejde.

Abú Dhabí je výsledkem Bernieho cíle mířit do nových oblastí. | foto: Tilke GmbH & Co.

Spojené státy americké: Amerikou moc nadšený nejsem... Jejich největší problém je v jistém pocitu nadřazenosti, že jsou nejmocnější na světě. Je to pro ně těžké, jsou takovým Velkým Ostrovem, tak trochu izolovaným, proto se pomaleji učí to, co dělají lidé ve světě.

Co mohl udělal jinak: Mohl jsem pokračovat ve své původní profesi, byl jsem prodavač ojetých vozů. Koupil jsem závodní tým a rozhodl se obchod opustit, cestoval jsem po světě a dohlížel na svou stáj, ale pak jsem propadl docela jiným lákadlům... 

Krátce po zveřejnění Ecclestoneových názoru se objevily reakce, které jeho glorifikaci Putina ostře odsoudily. Čtyřiaosmdesátiletý boss F1 na ně, stejně jako na své prohlášení o USA, reagoval: "Nezaměňujte mé výroky s realitou. Je to prostě mé přesvědčení! Mám své názory jako každý jiný. Putin nám obstaral kvalitní Grand Prix, takže v jeho osobě nevidím žádný problém," vyjádřil se Ecclestone pro The Times.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 3 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy