ANALÝZA SEKTORŮ: Suverénní Hamilton, debakl Ferrari v poslední části okruhu + VIDEO

Lewis Hamilton během kvalifikace pod umělým osvětlením | foto: Mercedes AMG F1 Team

ABÚ ZABÍ - ANALÝZA SEKTORŮ; Jak si piloti během kvalifikace vedli v jednotlivých sektorech a jakých maximálních rychlostí dosahovali? Co z toho můžeme vyvodit o jejich rychlosti a jaké strategie můžeme očekávat v nedělním závodě? Jaké pneumatikové strategie v něm můžeme očekávat?

Na úvod si krátce připomeňme konfiguraci okruhu, rozmístění sektorů, DRS zón a pozici místa pro měření maximálních rychlostí, tzv. speed trapu. První sektor je velmi krátký - obsahuje středně rychlou zatáčku po startu, poté plynulou sekvenci rychlých zatáček 2 - 4.

Druhý sektor začíná pomalou šikanou, po níž následují dvě dlouhé rovinky rozdělené další pomalou šikanou (č. 8/9). Zde je důležitý co nejnižší odpor a výkon motoru. Speed trap se nachází na konci první rovinky před brzdnou zónou.

Třetí sektor se spoustou pomalých a středně-rychlých zatáček klade na nastavení opačné nároky: zde se uplatní co nejvyšší přítlak, dobré vyvážení a přilnavost.

Lewis Hamilton byl dnes suverénní - i se starší pohonnou jednotkou si poradil se svým týmovým kolegou, vyjel si 88. pole-position (od GP Německa to už trvalo) a o 15 tisícin překonal svůj loňský rekord okruhu.

Mercedesy přitom na Ferrari ztrácely v prvním i druhém sektoru, ovšem vše si vynahrazovaly v tom posledním, kde rozhoduje přítlak - a tam si na svého soupeře z Maranella dokázali vyjet téměř sedm desetin sekundy - neskutečný nářez v tak krátkém úseku. Ukazuje to, o kolik Stříbrný šíp ční nad rudou konkurencí.

Pro tu je zábleskem naděje snad jen rychlý čas Leclerca z Q2 na středně-tvrdé směsi, na níž v tu chvíli předčil všechny piloty (Mercedes ale tehdy zůstal jen u jednoho měřeného pokusu), a rychlost na rovinkách, díky níž by pro Scuderii mohlo být předjíždění snadnější.

Zajímavý byl komentář Binotta na to, že Hamilton bude na trhu pro rok 2021 volným hráčem: "To nám může dělat jen radost." Brit tento výrok poté ocenil: "Myslím, že jde o první kompliment, který se mi po 13 letech dostal od Ferrari." Hmm, zamíří v budoucnu do Maranella?

Druhý nejrychlejší Verstappen s Red Bullem tam přitom zaostával jen o 3 setiny sekundy. Vettel přitom předvedl rekordní první i druhý sektor, přesto na Hamiltona ztratil přes půl sekundy a se svým časem obsadil až pátou pozici.

"Zdá se, že jsme ve srovnání s nimi [Mercedesy] ztráceli trochu přilnavosti. Oni na této trati fakt vždy dominují a nám v tom posledním sektoru scházelo zkrátka příliš. Musíme být realističtí - myslím, že Mercedes je opravdu rychlý, ale my do toho dáme v závodě vše," hodnotil Holanďan.

Nejlepším ze zbytku pole za nejsilnější trojicí byl dnes McLaren, jenž v trénincích nikterak nezářil. Jeho šéf Zak Brown přesto pevně věřil, že dnes postoupí do Q3, což se povedlo.

Sainz měl celou dobu navrch nad Norrisem, v posledním pokusu se mu nepodařila příprava, protože ho příliš zbrzdily vozy předním, a tak skončil až devátý, zatímco Norris obsadil 7. příčku. "Můj poslední pokus byl narušen. Je to škoda, protože kdybych vyrovnal své kolo z Q2, tak bych byl snadno sedmý," litoval Španěl.

Do Q3 postoupil s oběma vozy také Renault - Ricciardo skončil osmý před Sainzem, Hülkenberg desátý. Všichni s výjimkou Hamiltona ale budou těžit z penalizace Bottase, který po dvojnásobné výměně pohonné jednotky míří až na konec startovního roštu.

Na rovinkách dnes byl nejrychlejší Vettel s Ferrari (329 km/h), soupeři ale moc neztráceli - druhý Ricciardo s Renaultem jen 0,3 km/h, Pérez poháněný Mercedesem 2,1 km/h, Kvjat s nejslabší Hondou 4 km/h.


Pneumatiky a strategie

Do Q3 postoupila pětice pilotů na středně-tvrdých pneumatikách, které jsou o sekundu na kolo pomalejší, za to však vydrží více kol: oba Mercedesy a Red Bully a Leclerc s Ferrari.

Optimální strategií je start na měkké směsi s přezutím na tvrdou po 7 - 14 kolech, téměř stejně vychází start ně středně-tvrdých pneumatikách s přechodem na tvrdé po 10 - 18 kolech.

Dvouzastávková strategie měkká - měkká - tvrdá s prvními stinty o 7 - 10 kolech už je o něco pomalejší, ještě hůře vychází jednozastávková strategie měkká - středně-tvrdá směs s přezutím po 18 - 22 kolech Velké ceny Abú Zabí vypsané na 55 okruhů. Poslední varianta vyžaduje veloku péči o pneumatiky a hlídání si tempa.

Důležité bude sledovat teploty, které budou během závodu při západu slunce postupně klesat. Na okruhu Jas Marina se i přes 2 dlouhé rovinky špatně předjíždí, provoz proto může mít velký dopad na strategie a výsledek závodu. Ten okoření Bottas startující s nejrychlejším monopos-tem z poslední pozice.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy